Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Rok św. Brata Alberta

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 25 lipca, 2017 - 12:23
Rok św. brata Alberta
Adam Chmielowski (1845–1916) gorący patriota, powstaniec 1863, utalentowany artysta malarz, heroiczny sługa i opiekun ubogich.

Wczesne lata młodości Adam Chmielowski spędził w Warszawie. Od 1858 do 1861 mieszkał przy ul. Książęcej 6, o czym informuje pamiątkowa tablica umieszczona na ścianie budynku. Uczył się w Gimnazjum Realnym Jana Pankiewicza. W Warszawie także, po zakończeniu powstania styczniowego, Adam Chmielowski rozpoczął studia malarskie. Więcej  Biogram św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego

Jako człowiek wyjątkowego talentu, wrażliwy artysta, przez wiele lat poszukiwał Adam Chmielowski coraz dojrzalszych wymiarów piękna dobra i prawdy. Znalazł je w drugim człowieku, i to w tym najbiedniejszym, w którego twarzy dostrzegł znieważone oblicze Chrystusa. Właśnie to mistyczne przeżycie stanęło u podstaw jego przemiany. Jak powiedział o nim kard. Karol Wojtyła, "rzucony na kolana przed majestatem Bożym, upadł na kolana przed majestatem człowieka i to najbiedniejszego, najbardziej upośledzonego, przed majestatem ostatniego nędzarza".

Karol Wojtyła poświęcił swój dramat „Brat naszego Boga” Adamowi Chmielowskiemu, późniejszemu Bratu Albertowi.