Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

13. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 11 sierpnia, 2017 - 09:50
W sobotę, 12 sierpnia startuje kolejna edycja festiwalu Chopin i jego Europa. Podczas ponad 40 festiwalowych koncertów usłyszymy muzyczne arcydzieła w wykonaniu cenionych zespołów i solistów z całego świata.

Nasze miasto z całą pewnością można nazwać miastem Fryderyka Chopina. Muzyka kompozytora wybrzmiewa podczas wielu wydarzeń, których współorganizatorem jest m.st. Warszawa. Przede wszystkim w Warszawie odbywa się od 1927 roku słynny Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Tłumy z całego świata przyciągają także niedzielne koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. Chopina słychać w naszym mieście niemalże przez cały rok – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodaje - Ruszający za parę dni Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa” tradycyjnie został tak zaprogramowany, aby zagwarantować publiczności wspaniałe muzyczne nadchodzące dwa tygodnie. 

Ideą festiwalu jest prezentacja dzieł Chopina na tle muzyki innych kompozytorów jego czasów, przybliżenie źródeł Chopinowskiego stylu, a także pokazanie, jak jego twórczość oddziaływała na następne generacje twórców, począwszy od romantyków, a skończywszy na współczesnych artystach. Niezwykle ważnym założeniem jest wykonawstwo historyczne, czyli prezentowanie muzyki w autentycznym brzmieniu. Pierwszy festiwal odbył się w Warszawie w 2005 roku i od razu zyskał uznanie publiczności. Kolejne edycje stały się programowo bogatsze, zaś ich czas trwania wydłużył się do ponad dwóch tygodni. Od 2006 roku festiwal odbywa się w drugiej połowie sierpnia i jest dużą atrakcją letniego sezonu muzycznego Warszawy.

Tym co wyróżnia Festiwal na muzycznej mapie Europy i stanowi wyjątkową propozycję w nurcie wykonawstwa historycznego jest prezentacja w oryginalnej szacie brzmieniowej twórczości dziewiętnastowiecznej. Wydarzenie organizowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od 2005 roku powstało z inicjatywy Stanisława Leszczyńskiego, który od początku kieruje Festiwalem jako jego dyrektor artystyczny.

Wydarzenie jest współfinansowane przez miasto.