Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 5 kwietnia, 2018 - 13:47
Prezentacja raportu Narodowego Centrum Kultury „Pamięć o Zbrodni Katyńskiej. Raport z badania ilościowego i jakościowego”.

13 kwietnia – w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej –  Muzeum Katyńskie zaprasza na dyskusję połączoną z prezentacją raportu Narodowego Centrum Kultury „Pamięć o Zbrodni Katyńskiej. Raport z badania ilościowego i jakościowego”.

Zawiera on omówienie wyników badań sondażowych przeprowadzonych na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków i prezentuje dzisiejszy kształt pamięć o zbrodni z 1940 roku i jej następstwach. Po jego przedstawieniu uczestnicy dyskusji porozmawiają o możliwości popularyzacji wiedzy o Zbrodni Katyńskiej w Polsce i poza jej granicami. Podczas spotkania zostanie również zaprezentowany film „Sztafeta”.


Choć zdecydowana większość Polaków (90%) wie o Zbrodni Katyńskiej, to jednak odsetek osób deklarujących, że nie wiedzą nic o tym wydarzeniu rośnie w porównaniu z analogicznymi badaniami z lat ubiegłych. Najwięcej takich odpowiedzi pochodzi od osób młodych. Znacząco rośnie natomiast społeczna świadomość autorstwa Zbrodni Katyńskiej, choć nadal 3% przypisuje odpowiedzialność, idąc za oficjalną propagandą okresu komunistycznego, Niemcom. Maleje za to odsetek osób uważających, że Zbrodnia Katyńska i utrzymywane przez lata Kłamstwo Katyńskie miały istotny wpływ na powojenne losy Polski.