Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

„Piosenka dla Małego Powstańca” 1 sierpnia 2018 r.

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 31 sierpnia, 2018 - 14:55
Najmłodsi zaśpiewali dla uczczenia bohaterów Powstania Warszawskiego.
Najmłodsi zaśpiewali dla uczczenia bohaterów Powstania Warszawskiego.

Po raz szósty 1 sierpnia pod kolumną Zygmunta rozbrzmiały „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”, „Marsz Mokotowa” i inne powstańcze piosenki w wykonaniu dzieci uczestniczących w Warszawskim Programie „Lato w Mieście”. Najmłodsi zaśpiewali dla uczczenia bohaterów Powstania Warszawskiego.


Tegoroczna edycja projektu jest szczególna, gdyż obok rocznicy Powstania Warszawskiego wpisuje się również w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Chcemy wzbudzić refleksję, że o wolność trzeba dbać cały czas, również w czasie pokoju, że bywała ona zagrożona, jak w czasie okupacji, lub ograniczana, jak w okresie powojennym. O tę wolność walczyli Powstańcy 1944 roku i dzisiaj swoje przesłanie przekazują pokoleniu wnuków i prawnuków. Młodzi uczestnicy Programu „Lato w Mieście” to generacja wchodząca w przyszłość, od niej będzie wkrótce zależało, co z nasza wolnością stanie się w następnych dekadach. Lekcje z przeszłości służą mądrości w przyszłości – mówi Mirosław Sielatycki Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, organizującego doroczną „Piosenkę dla Małego Powstańca”.


Nie chodzi nam o epatowanie wojną i przemocą - dodaje Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, współorganizującej uroczystości. – Chcemy przypomnieć przede wszystkim najmłodszych – 13- i 14-latków z „Zawiszaków” – w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. Oczywiście nie biegali po ulicach Warszawy z pistoletami, ale pomagali Powstańcom roznosząc pocztę, gazety, a także bardzo ofiarnie opiekując się rannymi w szpitalach.


W trakcie spotkania dzieci wysłuchali wspomnień uczestniczki Powstania Warszawskiego p. Zofii Czekalskiej, sanitariuszki ze Zgrupowania Chrobry II. Następnie pomiędzy Zamkiem Królewskim a kościołem św. Anny uczestnicy wydarzenia ustawili się w wielką liczbą „100” i ze śpiewem na ustach, przeszli pod Pomnik Małego Powstańca, gdzie zapalili znicze i złożyli kwiaty

Źródło informacji: