Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Drużyna warszawskich uczniów z programu Start-up JUMP zakwalifikowała się do finału konkursu I make for my city w Paryżu

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 30 listopada, 2018 - 09:02
zaktualizowany: poniedziałek, 3 grudnia, 2018 - 16:56
Inauguracja projektu START-UP JUMP foto. R.Motyl
Warszawski FabLab powered by Orange znalazł się wśród 16 drużyn, które zostały zaproszone do udziału w finale konkursu I make for my city, który odbędzie się w dniach 24-25 stycznia 2019 roku w Paryżu.

W wydarzeniu wezmą udział 3-osobowe ekipy z całego świata (dwóch uczniów i koordynator z FabLabu). Dla młodzieży będzie to ciekawa przygoda, okazja do rozwinięcia skrzydeł i poznania przedsiębiorczych ludzi z całego świata. Fundacja Orange we Francji co roku organizuje konkurs dla młodych osób działających w FabLabach wspieranych przez Fundacje Orange na całym świecie.

Sukces był możliwy dzięki realizowanemu od 2017 roku program rozwoju przedsiębiorczości młodzieży warszawskich szkół - Start-up JUMP (prowadzony przez Biuro Edukacji i Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy oraz Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego WCIES), który jest ukierunkowany na kształtowanie proaktywnych postaw młodzieży szkolnej polegających m.in. na zachęcaniu do rozwijania w bliskiej przyszłości, własnej aktywności przedsiębiorczej. Program składa się z dwóch, powiązanych ze sobą etapów – pierwszy etap, o nazwie „Młodzieżowy semestr biznesowy”, obejmuje prezentację działalności miejskich ośrodków wsparcia przedsiębiorczości oraz ofert partnerów Miasta działających w obszarze przedsiębiorczości, innowacji i nowych technologii. Efektem podejmowanych w programie działań jest upowszechnienie wśród uczniów praktycznej wiedzy na temat gospodarki. Drugi, praktyczny etap programu, realizowany był w FabLab powered by Orange, w którym grupa uczestników pierwszej edycji programu Start-up Jump, którzy nadesłali najciekawsze propozycje rozwinięcia tematu „samotność w mieście”, ma okazję do nauki modelowania 3d, podstaw elektroniki, podstaw programowania w ardublock, prototypowania. Uczestnicy, pod kierunkiem edukatorów ze Stowarzyszenia Robisz to. uczą się obsługi drukarek 3d, ploterów laserowych, frezarek CNC i innych nowoczesnych elektronicznych narzędzi. Zadaniem wieńczącym projekt będzie przygotowanie pomysłu odpowiadającego na problem samotności w mieście . Obecnie jest realizowana III edycja programu.

 

Członkowie warszawskiego FabLab uczą się w szkołach:

 - Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1

- 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska”

- Zespół szkół i licealnych numer 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej "Żywiciel"

- Zespół Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka

- LXX Liceum Ogólnokształcące im. A. Kamińskiego

- Technikum informatyczne im Marcina Kasprzaka