Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Znamy zwycięzców konkursu debat oksfordzkich

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 14 grudnia, 2018 - 17:10
zaktualizowany: piątek, 14 grudnia, 2018 - 17:10
Czas europejskiej suwerenności
Konkurs „Czas europejskiej suwerenności” dla uczniów szkół średnich z metropolii warszawskiej rozstrzygnięty. Uczestnicy przedstawili swoje stanowiska na temat wyzwań stojących przed zjednoczoną Europą, rozwijając przy tym swoje umiejętności retoryczne.

Celem konkursu jest promowanie idei Unii Europejskiej wśród uczniów szkół średnich. W ćwierćfinałach, które odbyły się 20 i 21 listopada 2018 r., udział wzięli uczniowie z ośmiu szkół średnich. Każdy z zespołów składał się z trzech uczniów oraz nauczyciela – mentora, który pełnił nadzór merytoryczny nad argumentacją grupy. Półfinały oraz finał konkursu odbyły się 10 grudnia. Wzięły w nim udział cztery szkoły średnie z Warszawy i gmin należących do Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Formuła debat oksfordzkich charakteryzuje się uporządkowanym dyskursem publicznym, w którym dwie strony zwane propozycją i opozycją debatują nad daną tezą. Tezami debat są twierdzenia, które dają możliwie równą szansę obu stronom na ich obalenie bądź potwierdzenie. O tym, jakie stanowisko dana drużyna będzie musiała zająć, ich członkowie dowiadują się 10 minut przed rozpoczęciem debaty.

W pierwszej debacie półfinałowej zmierzyli się przedstawiciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Króla Jana III w Legionowie oraz VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie. Mówcy opowiadali się za lub przeciw tezie: „Nowa dyrektywa w sprawie praw autorskich jest niezbędna do ukrócenia procederu „piractwa internetowego” zagrażającego twórcom”. Starcie wygrała drużyna propozycji, czyli Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Króla Jana III w Legionowie, która pokonała przeciwników przewagą 3 punktów.

„Europejska Inicjatywa Obywatelska skutecznym narzędziem w rękach obywateli” to teza drugiej debaty półfinałowej, w której wzięli udział uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica oraz XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha z Warszawy. Zwyciężyli licealiści z Mokotowa, reprezentujący stanowisko opozycji.

W finale debatowano na temat „Parlament Europejski – realny głos obywateli w Unii Europejskiej”. Poziom był bardzo wysoki i niezwykle wyrównany. Niewielką przewagą głosów wygrała drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Króla Jana III w Legionowie w składzie Julia Trzaskoma, Łukasz Pacocha, Karol Gotowiec.

Nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest wyjazd studyjny do Brukseli połączony ze zwiedzaniem instytucji europejskich, zorganizowany przez prof. dr hab. Danutę Hübner, posłankę do Parlamentu Europejskiego, przewodniczącą Komisji Spraw Konstytucyjnych.