Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Wyróżnienie "Zabytek Zadbany" dla Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego w Warszawie !

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 26 kwietnia, 2019 - 10:51
zaktualizowany: piątek, 26 kwietnia, 2019 - 10:59
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 123
24 kwietnia, podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, poznaliśmy laureatów konkursu „Zabytek Zadbany” 2019.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

Uroczysta gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w tym roku odbyła się w Muzeum Emigracji w Gdyni.

W kategorii: "utrwalenie wartości zabytkowej obiektu" - zabytkowa żoliborska Szkoła Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa”, obecnie Szkoła Podstawowa Specjalna nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego w Warszawie, otrzymała wyróżnienie za staranny remont elewacji szkoły oparty na kompleksowych badaniach konserwatorskich i architektonicznych, uwzględniający wartości architektury modernistycznej oraz świadectwo historii o wymiarze edukacyjnym i społecznym – ślady pocisków z czasów Powstania Warszawskiego.

W 2017 r. zakończono remont budynku d. Szkoły rodziny Wojskowej (proj. Jan Koszczyc-Witkiewicz), obecnie Szkoły Podstawowej nr 123 położenej przy ulicy Czarnieckiego. W czasie prac zdecydowano się na zmianę założeń projektowych i pozostawienie na elewacji znacznej liczby postrzelin dokumentujących obronę Warszawy w 1939 r. i walki powstańcze w 1944 r. Budynek poza swoimi wartościami architektonicznymi przez wszystkie lata powojenne był niemym świadkiem tragedii wojennej. Udało się te wartości ocalić, co zostało docenione przez Kapitułę konkursu "Zabytek Zadbany".

W imieniu Michała Krasuckiego, stołecznego konserwatora zabytków przekazujemy podziękowania Pani Dyrektor Jadwidze Boguszewskiej za opiekę nad budynkiem i wyrozumiałość w trakcie prac remontowych. Dziękujemy Stołecznemu Zarządowi Rozbudowy Miasta za elastyczne podejście i wzorową realizację zgodną z wymogami konserwatorskimi. Dziekujemy także mieszkańcom i Stowarzyszeniu Żoliborzan za wsparcie merytoryczne.