Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Warszawa zaczytana w Oldze Tokarczuk

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 10 grudnia, 2019 - 12:33
zaktualizowany: poniedziałek, 20 stycznia, 2020 - 11:27
Warszawa zaczytana w Oldze Tokarczuk
Świętujemy literackiego Nobla Olgi Tokarczuk.

"Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach w informacji, w dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot. Dziś zasięg pracy tych krosien jest ogromny. Za sprawą internetu prawie każdy może brać udział w tym procesie odpowiedzialnie i nieodpowiedzialnie, z miłością i nienawiścią, ku dobru i ku złu, dla życia i dla śmierci. Kiedy zmienia się ta opowieść, zmienia się świat. W tym sensie świat jest stworzony ze słów. (…) Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane przestaje istnieć i umiera."

Olga Tokarczuk

Dzisiaj, tj. 10 grudnia 2019 roku odbędzie się ceremonia wręczenia Literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Polska pisarka odbierze medal z rąk króla Szwecji Gustawa XVI. Razem z polską noblistką w uroczystości wręczenia Nagród Nobla w Sztokholmie wezmą udział także laureaci w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny i nauk ekonomicznych oraz austriacki pisarz Peter Handke, który zdobył Literacką Nagrodę Nobla za 2019 rok.

Do warszawskich bibliotek publicznych oraz szkół ponadpodstawowych przekazaliśmy właśnie ponad 2000 książek pisarki. To ukłon w stronę autorki, a jednocześnie prezent dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy.

- Cieszę się, że możemy w ten sposób uczcić Nobla znakomitej polskiej pisarki, której twórczość cenię osobiście. Niech będzie to okazja do stworzenia prawdziwego czytelniczego święta z Olgą Tokarczuk w roli głównej. Zapraszam do bibliotek, zachęcam do czytania Olgi Tokarczuk – o pomyśle uhonorowania przez stolicę laureatki literackiego Nobla 2018 mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. [wypowiedź]

Warszawskie biblioteki, publiczne i szkolne, wzbogacą się o ponad dwa tysiące egzemplarzy książek. Do wyboru będzie aż czternaście tytułów. Wśród nich znajdą się zarówno starsze pozycje, jak i te najnowsze wydawnictwa, m.in.: „Podróż ludzi księgi”, „Prawiek i inne czasy”, „E.E”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Bieguni”, „Opowiadania bizarne” oraz „Księgi Jakubowe”. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy znajdą książki w bibliotekach w każdej dzielnicy, a uczniowie w 126 bibliotekach szkolnych.

Warszawska sieć biblioteczna to 18 bibliotek dzielnicowych, ponad 200 placówek, 5 milionów woluminów. Dzięki nowej identyfikacji wizualnej sygnowanej charakterystyczną literą „B” w kolorze czerwonym warszawskie biblioteki stają się rozpoznawalną marką. W ramach realizowanego przez Miasto programu rozwoju bibliotek powstał portal biblioteczny www.bibliotekiwarszawy.pl. W dalszej kolejności planujemy też uruchomienie wspólnego katalogu e-literatury, którego celem jest wsparcie bieżących zakupów książek tradycyjnych o nowości w wersji elektronicznej. Usługa będzie dostępna we wszystkich warszawskich bibliotekach publicznych.

Autor treści: