Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

3 Noce Księgarń online i w realu

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 13 października, 2020 - 20:00
zaktualizowany: poniedziałek, 19 października, 2020 - 08:24
" "
Od 15 do 17 października odbędzie się święto miłośników książek – Noc Księgarń 2020. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy większość atrakcji przenieśli do internetu.
 
Noc Księgarń rozrasta się - przed rokiem była tylko jedna, tym razem aż trzy: 15, 16 i 17 października. W tym czasie promować się będą najciekawsze miejsca z książkami: księgarnie autorskie, niezależne, kameralne, turystyczne, dziecięce, specjalistyczne, a także księgarnio-kawiarnie i klubo-księgarnie. Do Ogólnopolskiej Nocy Księgarń zgłosiło się ponad sto takich miejsc z całego kraju, m.in. księgarnie startujące niedawno w Plebiscycie Ulubiona Księgarnia Warszawy. Zaplanowano liczne spotkania autorskie, wykłady, warsztaty, koncerty, spacery. Niestety, pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią obostrzenia, sprawiły, że część atrakcji trzeba było odwołać, a pozostałe przenieść do przestrzeni wirtualnej. Stacjonarnie można będzie dokonać książkowych zakupów, na kiermaszach i lokalnych targach książki, ze specjalnymi rabatami. O szczegółach księgarnie informują na swoich stronach internetowych i w wydarzeniach na Facebooku.
 
Warszawa literaturą stoi
Trzy nagrody literackie, stypendia artystyczne dla pisarzy i pisarek, festiwale i liczne akcje czytelnicze – w stolicy aż roi się od wydarzeń poświęconych literaturze i promocji czytelnictwa. Możliwość odwiedzania księgarń wieczorową porą z pewnością ucieszy mieszkańców stolicy, tym bardziej, że do tegorocznej akcji dołączyły ich ulubione miejsca, m.in. Księgarnia artystyczna Bookoff, Tajfuny czy Wrzenie Świata. Odwiedzając księgarnie należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa (maseczki, dystans, dezynfekcja rąk).
Lokalne małe księgarnie budują niepowtarzalny klimat stolicy i współtworzą lokalną przestrzeń. Organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów. Są aktywne w mediach społecznościowych. Z pewnością można tu liczyć na fachową poradę i otwartość na potrzeby czytelniczek i czytelników w każdym wieku. Są ważne dla warszawianek i warszawiaków, którzy chętnie je wspierają w trudnych dla kultury czasach. Potwierdził to miejski konkurs na „Ulubioną Księgarnię Warszawy”, w którym oddali 21 tysięcy głosów i napisali ponad 4 tysiące opinii o swoich ulubionych miejscach. Autorzy najciekawszych zostali nagrodzeni książkami ufundowanymi przez Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Polską Izbę Książki i Bibliotekę Analiz. Za co warszawianki i warszawiacy cenią niezależne księgarnie? Za ludzi, za książki i za atmosferę. Wysoka frekwencja i pozytywny odbiór konkursu sprawiły, że Ulubiona Księgarnia Warszawy wpisze się na stałe w kalendarz kulturalny Miasta.