Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Narysowali Warszawę, która ozdobi Karty Ucznia

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 27 kwietnia, 2021 - 15:34
zaktualizowany: wtorek, 27 kwietnia, 2021 - 15:34
Poznaliśmy zwycięzców konkursu „Moja Karta Miejska”, których prace plastyczne ozdobią warszawskie Karty Ucznia.

Spośród prawie 22 tysięcy głosów oddanych poprzez stronę internetową, najwięcej otrzymały ilustracje przygotowane przez Zofię Kotte - uczennicę trzeciej klasy bielańskiej szkoły podstawowej (w kategorii klas I-IV) oraz Kacpra Ciechockiego, ucznia piątej klasy szkoły podstawowej w Ursusie (w kategorii klas V-VII). Laureaci konkursu otrzymają w nagrodę rowery.

Zakończył się drugi i ostatni etap konkursu dla uczniów warszawskich szkół podstawowych „Moja Karta Miejska”. Pod głosowanie internautów komisja konkursowa poddała sześć prac, po trzy w kategorii klas 1-4 i kategorii klas 5-8. W ciągu dwóch tygodni oddano 21 959 głosów. W kategorii klas 1-4 najwięcej na pracę Zofii Kotte, uczennicy trzeciej klasy bielańskiej szkoły podstawowej. W kategorii klas starszych za najlepszą głosujący uznali pracę Kacpra Ciechockiego, ucznia ze szkoły podstawowej w Ursusie.

Zwycięskie prace ukazują piękno Warszawy, choć każda z nich w inny sposób. Ilustracja Zosi przenosi widza nad Wisłę w czasie pięknego zachodu słońca, w okolice pomnika Syreny i mostu Świętokrzyskiego. Żywe, mocne kolory kontrastują ze stonowaną barwą szykującej się do snu zarówno zabudowy lewego brzegu - górującego nad nim Pałacu Kultury, jak i Saskiej Kępy po drugiej stronie rzeki. Z kolei Kacper zaakcentował w swojej pracy znane miejsca i zabytki, stanowiące wizytówki stolicy. Widz z łatwością wskaże m.in. Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta, Warszawski Ogród Zoologiczny czy Stadion Narodowy. Co ciekawe, niektóre obiekty są surrealistycznie zawieszone nad miastem, niejako płynące po niebie wzdłuż nurtu Wisły. Całość w radosnych kolorach jest Warszawą… jakby ze snu.  

Laureaci konkursu w nagrodę otrzymają rowery, a ich prace ozdobią warszawskie Karty Ucznia.

Organizatorem konkursu jest m.st. Warszawa. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej o Warszawie – jak jest widziana obecnie lub marzenia, oczekiwania i wizje na jej temat. Pracę można było przygotować jako rysunek lub malunek wykonany w jednej z technik – kredki, pastele, farby, pisaki lub grafika (także komputerowa).

Na konkurs wpłynęło łącznie 531 prac. 282 w kategorii klas 1-4 oraz 249 w kategorii klas 5-8. Komisja konkursowa wybrała po trzy wzory z każdej kategorii. Z pracami można było się zapoznać i zagłosować poprzez stronę www.um.warszawa.pl/mojakartamiejska.

Czym jest Karta Ucznia?

Karta Ucznia jest rodzajem Warszawskiej Karty Miejskiej, która uprawnia uczniów warszawskich szkół podstawowych oraz uczniów mieszkających w Warszawie i dojeżdżających do szkół poza jej granicami do bezpłatnych przejazdów Warszawskim Transportem Publicznym. Karta jest wyrabiana – za pośrednictwem szkół – przez Zarząd Transportu Miejskiego i wydawana jest na maksymalnie cztery lata.

Szczegółowe informacje o Karcie Ucznia są dostępne na stronie wtp.waw.pl.