Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

„Kocham Warszawę - łapię deszczówkę” – projekt edukacji ekologicznej dla warszawskich przedszkolaków

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 20 maja, 2021 - 15:11
zaktualizowany: czwartek, 20 maja, 2021 - 15:11
Bycia oszczędnym i eko trzeba się uczyć od najmłodszych lat.

O projekcie edukacyjnym

Konsekwentnie budujemy zieloną stolicę i dbamy o środowisko naturalne naszego miasta. Woda jest bardzo cennym surowcem, trzeba ją oszczędzać i gromadzić. A zebraną deszczówkę można wykorzystywać na wiele sposobów – zarówno w domu, jak i w ogrodzie. O tym jak to najlepiej zrobić i dlaczego, dowiedzą się w stolicy już najmłodsi, którzy wezmą udział w projekcie „Kocham Warszawę - łapię deszczówkę”, realizowanym przez miasto i Fundację Veolia Polska.

Zdaniem Renaty Kaznowskiej, zastępcy prezydenta m.st. Warszawy nauka przedszkolaków zachowań proekologicznych przez zabawę i praktykę to dobra droga do wychowania pokolenia dbającego o swoje najbliższe środowisko i klimat.

Zainagurowany właśnie program edukacyjny „Kocham Warszawę - łapię deszczówkę” zakłada m.in. montaż instalacji do zbierania deszczówki (po dwa zbiorniki z tworzyw sztucznych o pojemności do 300 l), nasadzenia (2 sadzonki - dąb szypułkowy, buk, klon lub inne drzewa liściaste) w 50 placówkach przedszkolnych.

Materiały edukacyjne

Przygotowano także dedykowane tematowi materiały edukacyjne:

- scenariusz zajęć,

- bajkę "Woda w przyrodzie, czyli o potrzebie łapania deszczówki",

- audiobook "Woda w przyrodzie, czyli o potrzebie łapania deszczówki" czytany przez Jarosława Boberka

- piosenkę "Każda kropla ważna jest".

Materiały zostały stworzone we współpracy z Fundacją CultureLab i uzyskały pozytywną opinię doradców metodycznych WCIES.  Są dostępne w projektowych placówkach oraz są do pobrania online pod adresem:  https://tuptuptup.org.pl/lap_deszczowke

Zachęcamy do wykorzystania ich podczas prowadzonych zajęć.