Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

„Falenicka opowieść” – warszawska młodzież na nowo napisze historię Falenicy

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 11 czerwca, 2021 - 11:26
zaktualizowany: środa, 16 czerwca, 2021 - 12:18
Fundacja na rzecz Wielkich Historii uruchamia roczny projekt dla młodzieży pt. „Falenicka opowieść”, którego efektem będzie autorska wystawa zaprezentowana w sercu Falenicy. Dla uczestników przewidziano specjalne stypendium. Rekrutacja trwa tylko 15 czerwca br.

Warszawska młodzież zmierzy się z zadaniem, które do tej pory realizują głównie instytucje muzealne, chodzi o stworzenie wystawy poświęconej historii Falenicy i jej mieszkańców. Organizatorzy zapewniają, że odkrywanie dawnego blasku tego miejsca będzie fascynującym doświadczeniem - Falenica była bowiem dawnym uzdrowiskiem, miejscem barwnym, tętniącym życiem, chętnie odwiedzanym przez artystów i literatów, w którym kultura żydowska przenikała się z innymi kulturami. Uczestnicy projektu zostaną zaproszeni do udziału w rocznych warsztatach – w ramach cyklu spotkań odwiedzą m. in. Muzeum POLIN czy Żydowski Instytut Historyczny. Efektem ich pracy będzie wystawa, którą będzie można zobaczyć w sercu historycznej Falenicy, wernisaż zaplanowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022.

Falenicka opowieść - młodzież opowie historię dzielnicy 

 - „Falenicka opowieść” to program adresowany do młodzieży warszawskich szkół ponadpodstawowych, w wieku 16-18 lat. Po ponad roku zdalnej nauki pragniemy zaprosić uczniów do wspólnej pracy nad projektem, którego efektem będzie autorska wystawa przygotowana w symbolicznym dla Falenicy obiekcie. Chcemy pozwolić młodzieży opowiedzieć historię tego miejsca, jesteśmy ciekawi ich perspektywy, tego co odkryją w Falenicy. Dlatego szukamy osób wrażliwych, empatycznych, otwartych, które chcą podejmować nowe wyzwania - wyjaśnia Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii. 

Na uczestników projektu czeka wiele atrakcji. Roczny program zakłada liczne spotkania warsztatowe z wybitnymi przedstawicielami świata kultury i sztuki: fotografami, ludźmi filmu, muzealnikami czy kuratorami wystaw. 

Warunkiem uczestnictwa jest napisanie eseju na temat: „Moje spotkanie z Innym”. Organizatorzy nie ograniczają twórczej wyobraźni uczestników, praca powinna mieć od 2000 – 5000 znaków ze spacjami. Z nadesłanych do 15 czerwca br. na adres: biuro@wielkiehistorie.pl zgłoszeń organizatorzy wybiorą najciekawsze prace, których autorzy zostaną zaproszeni do udziału w projekcie. Dla uczestników projektu przewidziano także stypendium w wysokości 250 zł miesięcznie.

Inauguracja projektu zaplanowana jest na wrzesień 2022r., by zbiec się w czasie ze świętem Rosz Haszany - Nowego Roku.

Organizator: 

Fundacja na rzecz Wielkich Historii działa od 2008r., jej misją jest odkrywanie dziedzictwa na nowo. Wykorzystując nowe technologie, fundacja uczy korzystać z bogactwa historii, wierząc, że ta jest nauką żywą, która nie tylko pozwala odnaleźć się̨ w rzeczywistości, ale również̇ rozwijać kompetencje potrzebne w przyszłości. Fundacja realizuje projekty, które są związane z historią lokalną (“Zaopiekuj się pamięcią”, “Mazowieckie Forum Turystyki Kulturowej”, “Letnie Ostatki”), wirtualne muzea i społeczne programy cyfrowe (Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, Wirtualne Muzeum Tadeusza Kościuszki, Digipunkt).

Partnerzy projektu: 

Przy realizacji projektu współpracujemy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, oraz Wawerskim Centrum Kultury.

Projekt jest finansowany ze środków Fundacji “Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Pliki do pobrania: 

ZałącznikWielkość
PDF icon falenicka-opowiesc-ulotka.pdf1.38 MB