Już po raz dwudziesty siódmy w dniach 9 - 11 marca 2017 r. w ramach Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego odbyły się „Prezentacje liceów i techników”. Była to znakomita okazja do przedstawienia oferty edukacyjnej przez szkoły ponadgimnazjalne. Jak co roku Targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży gimnazjalnej z Warszawy i województwa mazowieckiego. Stoiska wystawiennicze przygotowało 112 szkół. Każdy uczeń odwiedzający Salon mógł dowiedzieć się, jakie klasy specjalistyczne i rozszerzenia nauczanych przedmiotów są planowane w liceach ogólnokształcących oraz jaka jest oferta kształcenia zawodowego w technikach i branżowych szkołach I stopnia. Gimnazjaliści mieli także możliwość bezpośredniej rozmowy z nauczycielami i uczniami ze szkół ponadgimnazjalnych. Każdy mógł też osobiście sprawdzić, jakie są efekty kształcenia zawodowego: spróbować wypieków cukierniczych, lodów przygotowywanych na miejscu, kawy parzonej przez baristów, podziwiać zręczność żonglujących barmanów oraz zmienić wygląd dzięki nowej fryzurze wykonywanej przez uczniów zdobywających zawód fryzjera i technika usług fryzjerskich.
Ciekawym elementem Salonu było „Miasteczko zawodów”, w którym Centrum Kształcenia Praktycznego prezentowało w sposób warsztatowy różne zawody, np. budowlane.
W ramach bogatego programu Salonu odbyły się spotkania z ekspertami OKE, dotyczące egzaminu gimnazjalnego, spotkania z przedstawicielami pracodawców z Warszawy i pracownikami biur karier. Ogromnym zainteresowaniem młodzieży i rodziców cieszyły się spotkania z doradcami zawodowymi, którzy udzielali porad edukacyjno-zawodowych pod hasłem „Zastanów się, zanim zdecydujesz”.
Istotnym wydarzeniem Salonu była adresowana do uczniów klas III gimnazjum debata „Wybieraj z głową”. Wziął w niej udział Włodzimierz Paszyński - zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Wzmocnienie szkolnictwa zawodowego od wielu lat jest w Warszawie priorytetem. Stąd też Pan prezydent zwrócił uwagę m.in. na: różnorodność i atrakcyjność zawodów, w których prowadzone jest kształcenie w warszawskich szkołach, rolę pracodawców oraz perspektywy zatrudnienia absolwentów.
Debata ilustrowana była krótkimi filmami o przykładowych zawodach: technik przemysłu mody, technik budownictwa oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
W debacie uczestniczyli także pracodawcy, m.in. przedstawiciele Auchan, który objął patronat nad szkołami kształcącymi: sprzedawców, cukierników i piekarzy.
Uczniowie klas III gimnazjum mogli także zapoznać się z zasadami rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych oraz systemem rekrutacji elektronicznej zaprezentowanym przez ich starszych kolegów i koleżanki – uczennice XXXIII liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika oraz ucznia Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego.
Podczas Targów Edukacyjnych Mieczysława Nowotniak – zastępca dyrektora Biura Edukacji zaprezentowała 10 edycję Informatora „Technika i branżowe szkoły I stopnia".
Targi Edukacyjne odwiedziło 20 tysięcy uczniów.