Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

„Prezentacje warszawskich liceów i techników” w ramach XXVII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 14 marca, 2017 - 08:35
zaktualizowany: środa, 15 marca, 2017 - 09:15

Już po raz dwudziesty siódmy w dniach 9 - 11 marca 2017 r. w ramach Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego odbyły się „Prezentacje liceów i techników”. Była to znakomita okazja do przedstawienia oferty edukacyjnej przez szkoły ponadgimnazjalne. Jak co roku Targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży gimnazjalnej z Warszawy i województwa mazowieckiego. Stoiska wystawiennicze przygotowało 112 szkół.  Każdy uczeń odwiedzający Salon mógł dowiedzieć się, jakie klasy specjalistyczne i rozszerzenia nauczanych przedmiotów są planowane w liceach ogólnokształcących oraz jaka jest oferta kształcenia zawodowego w  technikach i branżowych szkołach I stopnia. Gimnazjaliści mieli także możliwość bezpośredniej rozmowy z  nauczycielami i  uczniami ze szkół ponadgimnazjalnych. Każdy mógł też osobiście sprawdzić, jakie są efekty kształcenia zawodowego: spróbować wypieków cukierniczych, lodów przygotowywanych na miejscu, kawy parzonej przez baristów, podziwiać zręczność żonglujących barmanów oraz zmienić wygląd dzięki nowej fryzurze wykonywanej przez uczniów zdobywających zawód fryzjera i technika usług fryzjerskich.

Ciekawym elementem Salonu było „Miasteczko zawodów”, w którym Centrum Kształcenia Praktycznego prezentowało w sposób warsztatowy różne zawody, np. budowlane.

W ramach bogatego programu Salonu odbyły się spotkania z ekspertami OKE, dotyczące egzaminu gimnazjalnego, spotkania z przedstawicielami pracodawców z Warszawy i pracownikami biur karier. Ogromnym zainteresowaniem młodzieży i rodziców cieszyły się spotkania z doradcami zawodowymi, którzy udzielali porad edukacyjno-zawodowych pod hasłem  Zastanów się, zanim zdecydujesz”.

Istotnym wydarzeniem Salonu była adresowana do uczniów klas III gimnazjum debata „Wybieraj z głową”. Wziął w niej udział Włodzimierz Paszyński - zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Wzmocnienie szkolnictwa zawodowego od wielu lat jest w Warszawie priorytetem. Stąd też Pan prezydent zwrócił uwagę m.in. na: różnorodność i atrakcyjność zawodów, w których prowadzone jest kształcenie w warszawskich szkołach, rolę pracodawców oraz perspektywy zatrudnienia absolwentów.

Debata ilustrowana była krótkimi filmami o przykładowych zawodach: technik przemysłu mody, technik budownictwa oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W debacie uczestniczyli także pracodawcy, m.in. przedstawiciele Auchan, który objął patronat nad szkołami kształcącymi: sprzedawców, cukierników i piekarzy.

Uczniowie klas III gimnazjum mogli także zapoznać się z zasadami rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych oraz systemem rekrutacji elektronicznej zaprezentowanym przez ich starszych kolegów i koleżanki – uczennice XXXIII liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika oraz ucznia Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego.

Podczas Targów Edukacyjnych Mieczysława Nowotniak – zastępca dyrektora Biura Edukacji zaprezentowała 10 edycję Informatora „Technika i branżowe szkoły I stopnia".

Targi Edukacyjne odwiedziło 20 tysięcy uczniów.

 

 

Źródło informacji: 
Autor treści: