Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Pożegnanie Druha Andrzeja Kieruzalskiego

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 8 maja, 2017 - 14:28
zaktualizowany: poniedziałek, 15 maja, 2017 - 09:20
3 maja 2017 roku odszedł Druh Andrzej Kieruzalski – założyciel i dyrektor zespołu „Gawęda”, wybitny pedagog i twórca, instruktor harcerski, kawaler Orderu Uśmiechu.

Żegnamy Człowieka Artystę, który pod swoimi skrzydłami wychował blisko 20 tysięcy młodych warszawiaków w duchu autorskiej koncepcji „wychowania poprzez sztukę i w kontakcie z nią”. Od zawsze związany z kulturą i sztuką. W czasie okupacji, będąc członkiem Szarych Szeregów pod pseudonimem „Flis”, organizował teatrzyki kukiełkowe dla dzieci „Mara” i „Skrzat”. Po wojnie w 1952 roku na Pradze założył teatrzyk „Gawęda”, z którego zrodził się Zespół Artystyczny ZHP „Gawęda” im. hm Barbary Kieruzalskiej z siedzibą w warszawskim Pałacu Młodzieży, a w ostatnich latach w Służewskim Domu Kultury. Druh Kieruzalski do końca był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Zespołu. Do współpracy zapraszał najwspanialszych twórców, m.in. Wandę Chotomską, Zofię Rudnicką, Włodzimierza Korcza, Witolda Grucę, Krzysztofa Gradowskiego, Adama Kiliana. Dzięki niezwykłej wrażliwości Druha Kieruzalskiego powstały niezapomniane widowiska, koncerty. W ciągu 65 lat istnienia „Gawęda” odwiedziła cały świat, śpiewając piosenki o Warszawie między innymi w Stanach Zjednoczonych, w Japonii, na Kubie, na Tajwanie, w Australii.

Rodzinie i wszystkim Gawędziarzom składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Dyrektor Biura Edukacji
Joanna Gospodarczyk 

 

Pożegnanie Druha Andrzeja Kieruzalskiego odbędzie się 13 maja 2017 roku o godz. 13.30 w kościele Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.