Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Lepsze warunki do rozwoju dla uczniów spoza Warszawy

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 9 maja, 2017 - 10:38
zaktualizowany: wtorek, 9 maja, 2017 - 10:45
Bursa przy ulicy Okopowej dla ponad 120 uczniów, wpisana do gminnej ewidencji zabytków, przejdzie gruntowną modernizację. Koszt inwestycji to 6,7 mln zł.
Bursa przy ulicy Okopowej dla ponad 120 uczniów, wpisana do gminnej ewidencji zabytków, przejdzie gruntowną modernizację. Koszt inwestycji to 6,7 mln zł.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w budynkach bursy przy ul. Okopowej 55a. W ramach modernizacji zmieni się aranżacja poszczególnych pięter – na każdym z nich będą pokoje z łazienkami (jedna łazienka na dwa pokoje). Łącznie bursa będzie zapewniać 124 miejsca noclegowe. Do tej pory w bursie było 105 miejsc w 37 pokojach ze wspólnymi łazienkami w korytarzach. Zostanie zamontowana winda, tak aby osoby z niepełnosprawnościami mogły swobodnie poruszać się między piętrami. Powstanie nowoczesna kuchnia i jadalnia.

Zmodernizowana będzie m.in. instalacja wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, gazowa, elektryczna oraz instalacje teletechniczne. Budynek zostanie przystosowany do wymogów przeciwpożarowych – zaczynając od poszerzenia drzwi ewakuacyjnych, kończąc na zamontowaniu dźwiękowego systemu ostrzegawczego i instalacji sygnalizacji pożaru /SSP/ podłączonej do stałego monitoringu Państwowej Straży Pożarnej. Obiekt wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Modernizacja będzie przebiegać zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi.

Zakończenie robót budowlanych planowane jest na sierpień 2018 r. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: WIMAKS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K (Lider Konsorcjum) i WIMAKS Toczyłowski Dariusz. Koszt inwestycji to 6,7 mln zł.

 

Bursa składa się z czterech obiektów wybudowanych w różnych okresach i z różnych materiałów. Dwa z nich powstały w latach 30-tych XX wieku – pełniły funkcje biurowca i domu mieszkalnego dla nauczycieli szkół powszechnych. W czasie okupacji powstał trzeci budynek, pierwotnie jako parterowy łącznik. Budynki zostały zniszczone w trakcie powstania warszawskiego - ocalały jedynie mury magistralne, stropy i klatki schodowe. Podczas odbudowy i przebudowy zimą 1948/49 r. powstał czwarty budynek łączący dwa budynki z lat 30-tych, a budynek wybudowany w trakcie okupacji podniesiono o jedną kondygnację.

 

Warszawskie bursy dla uczniów spoza stolicy

Warszawa prowadzi pięć burs. Z ich oferty korzysta ponad 560 wychowanków - 73% z nich przyjechało z gmin województwa mazowieckiego. W większości są to uczniowie renomowanych warszawskich liceów ogólnokształcących. Bursy zapewniają całodobową opiekę: nocleg, posiłki, warunki do nauki i rozwijania zainteresowań, a także pomoc w nauce. Wszyscy zatrudnieni w bursach wychowawcy posiadają wykształcenie wyższe pedagogiczne. Większość z nich ma również uprawnienia do nauczania poszczególnych przedmiotów, dzięki czemu świadczą wychowankom codzienną pomoc w nauce własnej, a także w przygotowaniach do matury. Placówki organizują wyjścia do muzeów, teatrów, opery, spotkania z artystami i twórcami kultury, a także zajęcia sportowo - rekreacyjne i inne, rozwijające talenty i zainteresowania.

 

W załączeniu zdjęcia bursy przy ul. Okopowej.

Źródło informacji: