Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Ekipa Chrumasa - nowy serial animowany promujący spożywanie owoców i warzyw w szkole

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 30 czerwca, 2017 - 11:14
zaktualizowany: środa, 12 lipca, 2017 - 10:40
Ekipa Chrumasa - nowy serial animowany promujący spożywanie owoców i warzyw w szkole
Film jest kluczowym elementem kampanii promującej program „Owoce i warzywa w szkole”.

Chrumas – energiczny fan sportu, powolny maruda Uchol i wzorowa uczennica Meee to główni bohaterowie najnowszego serialu animowanego. Film w zabawny sposób pokazuje obecność programu w życiu szkoły i zachęca dzieci oraz ich rodziców do zdrowego odżywiania.

 

O programie „Owoce i warzywa w szkole”:

Program Unii Europejskiej „Owoce i warzywa w szkole” jest inicjatywą, dzięki której szkoły mogą aktywnie wpływać na nawyki żywieniowe uczniów, a także propagować wśród dzieci zdrowy styl życia. Głównym celem programu jest kształtowanie wśród dzieci dobrych zwyczajów żywieniowych,
a zwłaszcza – zwiększenie ilości owoców i warzyw w ich codziennej diecie. Dzięki programowi wspólne spożywanie przez uczniów owoców i warzyw oraz związane z nimi działania edukacyjne stały się elementem codziennego życia tysięcy szkół podstawowych w Polsce. Program, skierowany do najmłodszych uczniów szkół podstawowych, uczy że owoce i warzywa są ważne, a przez pozytywne wzorce zachowań zaczerpnięte od innych rówieśników, a także od rodziców i nauczycieli skutecznie zachęca dzieci do jedzenia większych ilości owoców i warzyw.

Unijny program prowadzony od 2009 roku objął zasięgiem niemal 90% placówek – 1 329 313 uczniów zerówek oraz klas I–III szkół podstawowych. Samo dostarczanie owoców i warzyw do szkół jest ważnym, ale nie jedynym aspektem projektu. Głównym celem jest budowanie świadomości na temat znaczenia zdrowej diety.

Program „Owoce i warzywa w szkole” w liczbach:

  • ponad 11 890 szkół podstawowych uczestniczących w programie;
  • ponad 1 329 300 uczniów zerówek oraz klas I–III szkół podstawowych objętych programem;
  • 378 mln porcji rozdanych owoców i warzyw;
  • asortyment rozdawanych produktów: jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, soki owocowe, soki  warzywne, marchewki, rzodkiewki, pomidorki koktajlowe, papryka słodka, kalarepa.

Więcej informacji o programie „Owoce i warzywa w szkole” można znaleźć na www.owocewszkole.org.

W tym roku centralnym elementem kampanii jest serial animowany w reżyserii Tomasza Karelusa „Ekipa Chrumasa”, którego bohaterami są: świnka Chrumas (Jarosław Boberek), królik Uchol (Mirosłw Zbrojewicz), koza Meee (Julia Kamińska) i Strach na Wróble – muzyczny narrator (Włodek Paprodziad Dembowski). Serial składa się z pięciu kilkuminutowych odcinków, opowiadających m.in. o roli rodziców w programie, pochodzeniu owoców i warzyw, obecności programu w szkole oraz wpływie wczesnej edukacji na przyszłe wybory dzieci w zakresie żywienia.

Wszystkie odcinki serialu „Ekipa Chrumasa” systematycznie publikowane będą na stronie ekipachrumasa.pl oraz na kanale „Owoce i warzywa w szkole” na YouTube.

 

Poniżej link do pierwszego odcinka na YouTube:
 

 

 

Pliki do pobrania: