Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych z pamiątką od Prezydent Warszawy

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 27 kwietnia, 2018 - 09:03
zaktualizowany: piątek, 27 kwietnia, 2018 - 09:09
fot. R. Motyl. Pamiątka od Prezydent Warszawy
Wszyscy tegoroczni absolwenci warszawskich szkół ponadgimnazjalnych (liceów, techników, zasadniczych szkół zawodowych dla młodzieży) otrzymają na zakończenie roku szkolnego 2017/2018 publikację „Rzeczy warszawskie z dreszczem” przygotowaną przez Muzeum Warszawy.

W czwartek, 26 kwietnia tegoroczni absolwenci dwóch warszawskich szkół, które zwyciężyły w rankingu Perspektywy 2017 w kategorii licea i technika - XIV LO im. Stanisława Staszica i Technikum Mechatronicznego nr 1 (w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1) otrzymali z rąk Hanny Gronkiewicz-Waltz, książkę przygotowaną przez Muzeum Warszawy zatytułowaną „Rzeczy warszawskie z dreszczem”.

Podziękowanie prezydenta miasta skierowane do absolwentów szkół na koniec ważnego etapu ich życia i nauki stało się warszawską tradycją. W zeszłym roku po raz pierwszy została wręczona publikacja „20 Rzeczy o Warszawie” również przygotowana przez Muzeum Warszawy. Prezydent Warszawy przekazując publikację, postanowiła powrócić do zwyczaju, który ma w Warszawie swoją historię. Tradycję wręczania absolwentom szkół miejskich książek o Warszawie zapoczątkował w 1936 r. Prezydent Stefan Starzyński.

 - Zaprosiłam Was do Muzeum Warszawy, aby jako pierwszym wręczyć książkę przeznaczoną dla tegorocznych absolwentów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych. Jest to prezent i pamiątka Miasta Warszawy na zakończenie tego etapu waszej edukacji. Reprezentujecie dwie szkoły – Liceum im. Stanisława Staszica i Technikum Mechatroniczne. Nieprzypadkowo, bowiem uczniowie waszych szkół uzyskali w swoich kategoriach najlepsze wyniki zeszłorocznych matur, wśród szkół warszawskich i jedne z najlepszych w kraju – powiedziała podczas dzisiejszej uroczystości w Muzeum Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

W piątek, 27 kwietnia, książka „Rzeczy warszawskie z dreszczem” trafi do rąk blisko 17 tysięcy młodych warszawiaków kończących szkoły. Absolwenci oprócz publikacji przygotowanej przez Muzeum Warszawy, otrzymają również publikację przygotowaną przez Dom Spotkań z Historią związaną z jubileuszem Niepodległości Polski.

„Rzeczy warszawskie z dreszczem”.

Rzeczy warszawskie z dreszczem to historie czasem przerażające, a czasem po prostu zabawne. Zakorzenione w konkretnej, rozpoznawalnej rzeczywistości, lecz traktujące ją z ironicznym dystansem. Grające z konwencją literatury kryminalnej.

- Nowe wydawnictwo Muzeum Warszawy pt. „Rzeczy warszawskie z dreszczem” to już druga po ubiegłorocznej „20 rzeczy o Warszawie” książka dla młodych dorosłych, którą otrzymają wszyscy absolwenci warszawskich szkół ponadgimnazjalnych. Do książki, podobnie jak w 2017 roku, dołączony jest bilet wstępu do Muzeum Warszawy, ważny do końca bieżącego roku. Warto przyjść do Muzeum, tym bardziej, że 9 czerwca otwieramy ukończoną wystawę główną „Rzeczy warszawskie”. Zapraszamy wszystkich warszawiaków na wydarzenia na Rynku Starego Miasta 9 i 10 czerwca, m.in. koncert Sinfonii Varsovii – mówi Ewa Nekanda-Trepka, Dyrektor Muzeum Warszawy.

Do współpracy przy książce zostali zaproszeni uznani pisarze o własnym, wyrazistym głosie literackim i ze znakomitym dorobkiem. Są to Jarosław Klejnocki, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Joanna Olech i Łukasz Orbitowski. Zainspirowani obiektami z wystawy głównej Muzeum Warszawy autorzy napisali opowiadania o charakterze sensacyjnym. W każdym pojawiają się ­– bardziej lub mniej bezpośrednio – jeden obiekt z ekspozycji oraz motywy warszawskie. Oprócz opowiadań w książce zostały zamieszczone informacje o rzeczach warszawskich – opisy kuratorskie oraz przetworzone zdjęcia i metryczki.

Przygotowanie ilustracji, projekt książki i jej skład został powierzony doświadczonym ilustratorom i grafikom ze studia Homework: Joannie Górskiej i Jerzemu Skakunowi. Oprawa graficzna książki Rzeczy warszawskie z dreszczem charakteryzuje się posuniętą do granic możliwości lapidarnością, oszczędnością kolorów i celnością metafor, a także – podobnie jak opowiadania – poczuciem humoru, ironicznym dystansem i subtelnie naszkicowanym klimatem grozy. Zamieszczone w publikacji rysunki – jest ich kilkadziesiąt – wpisują się w najlepsze tradycje polskiej szkoły ilustracji i plakatu.

Od maja książka będzie dostępna w sprzedaży.

Obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polską niepodległości jest okazją, aby absolwentów obdarować dodatkowo publikacją przygotowaną przez Dom Spotkań z Historią „Warszawskim vademecum niepodległości” autorstwa Jerzego S. Majewskiego, Jarosława Zielińskiego i Ośrodka KARTA. Przedstawia ona w przystępnej formie historię stolicy u progu niepodległości oraz historię Polski w pierwszych latach formowania II RP. „Warszawskie vademecum” składa się z trzech części. Pierwsza z nich to kalendarium, w którym zebrano najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne odradzającej się Polski. Druga – „Abecadło warszawskie” – prezentuje wybór haseł i terminów związanych z niepodległością. W trzeciej części znalazło się 11 piosenek na stulecie niepodległości („Śpiewnik na stulecie”).  

Otwarcia II części wystawy w Muzeum Warszawy

W weekend 9-10 czerwca zapraszamy wszystkich warszawiaków na otwarcie ukończonej wystawy głównej Muzeum Warszawy Rzeczy warszawskie. To jeszcze więcej historii i emocji. Zaprezentowanych zostanie 13 nowych kolekcji rzeczy. W programie otwarcia, m.in.: koncert Sinfonii Varsovii oraz warsztaty dla dorosłych i rodzin z dziećmi.

Edukacyjna Warszawa

Warszawa inwestuje co roku w edukację średnio 2,8 mld zł. To 1/5 całego budżetu miasta. Do każdej złotówki subwencji dokładamy drugą z własnego budżetu. Budujemy nowe szkoły i przedszkola, a istniejące modernizujemy i remontujemy.

Liderzy w rankingach

Warszawskie szkoły od lat osiągają najlepsze wyniki w kraju. Nasi uczniowie co roku uzyskują najlepsze rezultaty ze sprawdzianów po VI klasie szkoły podstawowej, egzaminów gimnazjalnych i na maturach. Przykładowo, w pierwszej dziesiątce liceów z najlepiej zdanymi maturami jest aż siedem liceów warszawskich, w tym wszystkie, które zajęły pierwsze trzy miejsca w rankingu. Wysoki poziom kształcenia sprawia, że w 2016 r. ponad 130 uczniów zdobyło tytuł laureata olimpiady lub konkursu, a 21 osóbreprezentowało Polskę na międzynarodowych olimpiadach.

Atrakcyjny wybór: technikum

Warszawa dysponuje bardzo bogatą ofertą kształcenia w 45 technikach i 25 szkołach branżowych I-go stopnia dla młodzieży. W roku szkolnym 2017/2018 w stołecznych technikach młodzi ludzie zdobywają doświadczenie w nowych zawodach, takich jak technik fotografii i multimediów, grafiki i poligrafii cyfrowej, realizacji nagrań i nagłośnień, budowy dróg, szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, inżynierii sanitarnej, optyk, czy technologii drewna. W Warszawie można się kształcić w technikum w 50 zawodach (w tym ośmiu nowych) i w 23 w szkołach branżowych (w tym dwóch nowych: kierowca-mechanik, monter sieci i instalacji sanitarnych).

Od 2007 r. systematycznie podnosimy poziom usług edukacyjnych świadczonych przez szkoły zawodowe i wpływamy na dostosowywanie programu kształcenia do potrzeb rynku pracy. Zawarliśmy liczne porozumienia ze związkami pracodawców, uczelniami i firmami. Dzięki temu, a także współpracy z pracodawcami prowadzonej bezpośrednio przez szkoły zawodowe, uczniowie mogą odbywać się w nowoczesnych firmach i konfrontować się z wyzwaniami współczesnego rynku pracy. Warszawskie szkoły powiększyły również swoją ofertę o nowe zawody. Obserwujemy bardzo pozytywne zmiany w statystykach. Dziś już 1/3 absolwentów gimnazjów wybiera szkołę zawodową (w 2006 r. – 1/4 uczniów). Obecnie do techników uczęszcza 17 848 młodych ludzi, a do 33 szkół branżowych I-stopnia i ostatnich roczników zasadniczych szkół zawodowych – 1675.