Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Nowa misja EarthKAM dla szkół

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 30 października, 2015 - 10:33
zaktualizowany: piątek, 30 października, 2015 - 10:35
https://www.earthkam.org/
NASA zachęca szkoły i nauczycieli do zgłoszenia się do projektu Sally Ride EarthKAM. Polega on na fotografowaniu powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na orbitalnej stacji ISS. Do projektu mogą zgłaszać się polskie szkoły.

W ramach projektu uczniowie z całego świata mogą zgłaszać propozycje wykonania z orbity fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi. Zazwyczaj przeprowadzane są cztery tego typu misje w ciągu roku. Zgłoszenia są przekazywane do kamery pracującej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która po wykonaniu zdjęć przekazuje je na Ziemię, a następnie uczniowie mogą je oglądać i analizować poprzez witrynę internetową projektu.

Po zgłoszeniu szkoły do projektu Sally Ride EarthKAM, poprzez stronę internetową www.earthkam.org , należy poczekać na akceptację ze strony NASA, a później otrzymuje się dostęp do konta „nauczyciel” (Teacher) oraz „misja” (Mission). Po zalogowaniu na konto „nauczyciel” można następnie zapisać się na którąś z planowanych misji. Najbliższa misja odbędzie się w dniach 10-13 listopada b.r.

Zgłoszeń do projektu mogą dokonywać tylko nauczyciele lub pracownicy instytucji edukacyjnych. Projekt jest przewidziany dla uczniów w wieku gimnazjalnym, ale nie jest to rygorystyczne kryterium, bowiem mogą zgłaszać się szkoły, do których uczęszczają uczniowie w dowolnym wieku. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Polska instrukcja opisująca krok po kroku jak zgłosić swoją szkołę dostępna jest pod adresemhttp://www.pl.euhou.net/docupload/files/misc/NASA/EARTHKam/EarthKam.pdf , przy czym należy w niej zwrócić uwagę na nowy adres projektu, który niedawno zmienił się na https://www.earthkam.org.

Nazwa projektu – EarthKAM – w rozwinięciu oznacza Earth Kknowledge Acquired by Middle school students.

Inicjatorką projektu jest dr Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie. Nastąpiło to w 1995 roku i wtedy projekt nosił nazwę KidSat. Kamera KidSat znalazła się na pokładzie trzech misji promów kosmicznych STS 76, STS 81 oraz STS 86. W roku 1998 zmieniono nazwę programu na EarthKAM, po czym nastąpiły dwa kolejne loty wahadłowcami STS 89 oraz STS 99. Następnie kamerę przeniesiono na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) podczas Ekspedycji 1 w 2001 roku. Astronautka Sally Ride zmarła w 2012 roku, a rok później NASA zdecydowała o zmianie nazwy programu na Sally Ride EarthKAM.

 

 

Źródło informacji: