Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Demokracja w wakacje? Czemu nie! - Bezpłatne warsztaty.

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 12 lipca, 2021 - 11:38
zaktualizowany: poniedziałek, 12 lipca, 2021 - 11:38
Stowarzyszenie 61 prowadzące serwis www.MamPrawoWiedziec.pl, prowadzi w wakacje bezpłatne warsztaty dla dorosłych, młodzieży, dzieci dotyczące demokracji w skali mikro (naszej najbliższej okolicy) i makro (dotyczące pracy posłów, europarlamentu, gminy). Wspólnie zastanawiamy się, co chcielibyśmy zmienić w otoczeniu i jak sprawić, żeby nasz głos był słyszalny dla współmieszkańców, samorządu, posłów czy europarlamentarzystów.

Szukamy chętnych na warsztaty grup seniorów, młodzieży, dzieci, ale też grup mieszanych.

Warsztaty mogą się odbyć online, w plenerze (w parku, na skwerku), we wskazanym przez Państwa pomieszczeniu lub w naszej siedzibie w Warszawie, w Pracowni Duży Pokój na ul. Wareckiej 4/6. Każdy warsztat trwa około 1-1,5 h.   

 

1. "Wynegocjuj nam UE!" - to warsztat oparty na grze negocjacyjnej, w czasie której uczestnicy wcielają się w 4 frakcje w Parlamencie Europejskim i próbują razem wprowadzić w życie rozwiązania, które obniżą emisję CO2. Nie muszą mieć wiedzy na temat funkcjonowania instytucji europejskich ani takiej dotyczącej zmian klimatu, wszystko jest podane w czasie gry. To nie tylko ciekawy sposób na poszerzenie wiedzy, ale też sposób na integrację grupy i zaproszenie do wspólnej rozmowy i negocjacji.
Odbiorcy: młodzież powyżej 14 r.ż., dorośli

2. Poseł i ja. Warsztat odpowiada na kilka pytań dotyczących relacji posłanka/poseł - obywatelka/obywatel.
Co to znaczy, że ktoś nas reprezentuje w Sejmie?
Dlaczego powinniśmy się interesować pracą posłanek i posłów, a nawet wpływać na ich pracę?
Jak sprawdzać poglądy tych, którzy zasiadają w Sejmie i jak sprawdzać czy ich obietnice wyborcze są realizowane?
W jaki sposób komunikować się z posłankami i posłami?
Dostosowujemy ten warsztat do każdej grupy uczestników, przygotowując listę posłów z ich regionu, i ich poglądy, kontakty do nich, uwzględniając specyfikę regionu i najważniejsze kwestie lokalnej polityki i gospodarki.
Odbiorcy: młodzież powyżej 14 r.ż., dorośli

3. Co Was gryzie w działaniu? To warsztat, który jest skierowany do grup, które już działają lub chcą zacząć działać razem. Przygotowujemy go indywidualnie dla każdej grupy, wychodząc z założenia, że każdej grupie przyda się wsparcie. Możemy pomóc przezwyciężyć konkretne trudności (np. budżet, rekrutacja, promocja działań), albo wesprzeć w zaplanowaniu konkretnego działania. Jeśli grupa zastanawia się jakiego użyć narzędzia partycypacji do osiągnięcia swoich celów albo ma trudność w skorzystaniu z jednego z tych narzędzi, możemy im pomóc.  
Odbiorcy: młodzież powyżej 14 r.ż., dorośli

4. Kierunek na okolicę. To warsztat, który możemy poprowadzić w dwóch wariantach.
- Dla dzieci (powyżej 7 r.ż.) i młodzieży. Wieś, miasto, dzielnica to my, mieszkanki i mieszkańcy. Wspólnie zastanowimy się, czy w naszej okolicy jest wszystko, czego potrzebujemy. Jeśli nie, to co najmłodsze mieszkanki i najmłodsi mieszkańcy mogą z tym zrobić? Jakie mamy możliwości zmiany najbliższego otoczenia? Jakie zasoby jako grupa już mamy, a do czego będziemy potrzebowali sojuszników? Jak skontaktować się z samorządem i co konkretnie możemy zdziałać razem?  
- Dla dorosłych. Czym zajmuje się gmina i jakie ma kompetencje? Jakie są możliwości udziału mieszkanek i mieszkańców w procesie decyzyjnym na szczeblu samorządowym? Jakie są możliwości wpływu na najbliższe otoczenie i gdzie szukać sojuszników do konkretnych działań.    

Więcej informacji: https://mamprawowiedziec.pl/

Kontakt: Magda Czoch, tel. 601 391 797

Czas trwania wydarzenia: 
2021-07-12 11:30