Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Sukces młodych Polaków na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 19 lipca, 2016 - 14:04
zaktualizowany: wtorek, 19 lipca, 2016 - 14:11
Jeden srebrny medal i trzy brązowe zdobyli młodzi Polacy na zakończonej wczoraj w Zurichu 47. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. Z kolei w Hongkongu na 57. Olimpiadzie Matematycznej polscy uczniowie wywalczyli cztery medale i dwa honorowe wyróżnienia.
Logo of the 57th International Mathematical Olympiad 2016

Międzynarodowe Olimpiady Przedmiotowe to coroczne konkursy z różnych dziedzin nauki, w których udział biorą uczniowie z całego świata. Olimpiady są oddzielnymi konkursami, w których każdy ma własnego, niezależnego organizatora. Ich celem jest wypromowanie nauki, a sam udział jest wyróżnieniem dla najwybitniejszych uczniów z całego świata.

Na zakończonej w niedzielę 47. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Zurychu (IPHI 2016) licealiści z Polski wywalczyli jeden srebrny medal i trzy brązowe. W konkursie dla młodych fizyków udział wzięło 450 uczniów z 90 państw.

Oto najlepsi młodzi fizycy:

  1. Adam Kucz z II Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku;
  2. Bartosz Markowicz z IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu;
  3. Stanisław Kurdziałek – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie;
  4. Mateusz Raczyński z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Natomiast podczas 57.Olimpiady Matematycznej (International Mathematical Olympiad, IMO) Polskę reprezentowało sześciu młodych matematyków, którzy zdobyli cztery medale i dwa honorowe wyróżnienia.

IMO jest najstarszą międzynarodową olimpiadą przedmiotową. Zawody trwają dwa dni. Uczestnicy otrzymują sześć zadań (po trzy każdego dnia), ocenianych w skali 0-7. Na ich rozwiązanie uczestnicy mają 4,5 godziny. Zadania dotyczą m.in. algebry, teorii liczb, geometrii i kombinatoryki.

Srebrny medal zdobył Adam Klukowski z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Mateusz Kobak z LO Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie. Brązowe medale przywiozą Paweł Piwek z LO im. Świętej Jadwigi w Kielcach oraz Piotr Ambroszczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich. Wyróżnienia honorowe w Hongkongu zdobyli: Grzegorz Dłużewski z Liceum Akademickiego w Toruniu oraz Radomir Baran z LO Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie.

Wkrótce poznamy finalistów innych olimpiad międzynarodowych, w których udział biorą młodzi Polacy. Obecnie trwa Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna w Hanoi.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom kolejnych olimpiad życzmy powodzenia!

 Mirosław Sielatycki

Zastępca Dyrektora Biura Edukacji