Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna IBO 2016 – młodzi Polacy, w tym warszawiacy z medalami

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 26 lipca, 2016 - 10:57
zaktualizowany: czwartek, 25 sierpnia, 2016 - 14:55
Srebrny medal i trzy brązowe wywalczyli młodzi biolodzy z Polski, którzy wzięli udział w 27. Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Hanoi.
The 27th International Biology Olympiad

 

Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna IBO 2016 – młodzi Polacy, w tym warszawiacy z medalami

Srebrny medal i trzy brązowe wywalczyli młodzi biolodzy z Polski, którzy wzięli udział w 27. Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Hanoi.

Ze srebrnym medalem wróci do Polski Michał Kopka z III Liceum Ogólnokształcącego  w Opolu, który zajął 67. miejsce. Z kolei brązowy medal zdobyła  Aleksandra Janowska z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie oraz Marcin Jasiński i Mateusz Wawrzeńczyk – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Świętej  Jadwigi w Kielcach.

Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna (IBO) to prestiżowe wydarzenie dla młodych biologów z całego świata. Powstała ona w 1989 roku z inicjatywy Polski i ówczesnej Czechosłowacji przy współpracy z UNESCO.

Pierwszą olimpiadę zorganizowano w 1990r. w Ołomuńcu. Każdy kraj reprezentuje czterech zawodników, którzy zdobyli najwyższe lokaty w olimpiadach krajowych. Zawody składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Delegacji polskiej, podobnie jak innych krajów, zazwyczaj towarzyszy dwóch opiekunów grupy, którzy są jednocześnie członkami międzynarodowego jury i tłumaczami.

IBO trwa zwykle siedem dni. Podczas tłumaczeń, sprawdzania testów i obrad jury, młodzież uczestniczy w wielu imprezach kulturalnych, turystycznych i rozrywkowych, służących poznaniu przyrody i kultury odwiedzanego kraju, a przede wszystkim poznaniu się uczestników i ich wzajemnej integracji. Dla każdego uczestnika udział w Olimpiadzie jest niezapomnianym przeżyciem i wyróżnieniem.

Zasady przyznawania medali w Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej są podobne do zasad przyjętych przez chemików, fizyków i matematyków. Około 50% uczestników olimpiady otrzymuje medale i wyróżnienia, w tym: złotych medali ok. 10%, srebrnych ok. 20% i brązowych ok. 20%.

Za kilka dni poznamy także finalistów innych olimpiad międzynarodowych, w których udział biorą młodzi Polacy. Obecnie trwa Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna w Tbilisi oraz Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna w Mysore w Indiach.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom kolejnych olimpiad życzmy powodzenia!

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Źródło informacji: