Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Konkurs ReMY – Remote Mars Yard

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: środa, 21 września, 2016 - 14:24
zaktualizowany: środa, 21 września, 2016 - 14:24
Konkurs dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowany przez ESERO-Polska

Prawo jazdy na Marsie.
Młodzi Polacy za sterami kosmicznych łazików

Łaziki od ponad trzydziestu lat  badają odległe ciała niebieskie, osiągając fenomenalne rezultaty obserwacji i pomiarów. Są jak naładowane elektroniką przenośne laboratoria, którymi steruje się z Ziemi. Jak przygotować misję łazików na Marsie? Konkurs Remote Mars Yard, organizowany w ramach programu edukacji kosmicznej ESERO, to szansa, aby wcielić się w rolę ekspertów agencji kosmicznej, którzy zdalnie sterują łazikami takimi jak Curiosity czy ExoMars i poznać ich pracę od podszewki.


Zadaniem uczestników będzie stworzenie zespołu badaczy i inżynierów, którzy wezmą udział w symulowanym lądowaniu na Marsie. Zbadają tam jeden z marsjańskich kraterów, przez Internet sterując specjalnie do tego celu zbudowanym łazikiem marsjańskim. Zespoły składające się z uczniów gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych w wieku od 13 do 20 roku życia, wraz z opiekunem, będą konkurować ze sobą na przestrzeni paru miesięcy o miano najlepszych badaczy czerwonej planety. Aby symulacja była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistości, konkursowe łaziki oraz makieta marsjańskiego krateru zostały zbudowane specjalnie na potrzeby rywalizacji przez specjalistów z ABM Space. Są to eksperci wielokrotnie nagradzani w międzynarodowych konkursach University Rover Challenge i uczestniczący w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do obsługi łazików wystarczy dowolny komputer z przeglądarką i średniej szybkości łączem internetowym. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz unikalne warsztaty przygotowane przez firmę ABM Space mające zaznajomić zwycięzców z tajnikami pracy konstruktorów łazików.

Pierwsza edycja konkursu Remote Mars Yard przyciągnęła aż 25 zespołów z całej Polski. Rejestracja do drugiej edycji potrwa do 30 września 2016 r. Szczegółowe informacje (w tym: link do rejestracji on-line oraz regulamin udziału) znajdują się na stronie http://esero.kopernik.org.pl/?page_id=1415 . Wielki finał będzie miał miejsce od połowy listopada do początku grudnia 2016 r.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Edukacja z Centrum Nauki Kopernik

Biuro ESERO-Polska znajduje się w Centrum Nauki Kopernik, a ściślej w planetarium „Niebo Kopernika” i Pracowni Edukacji CNK. Współpraca ze środowiskiem edukacyjnym jest jednym z priorytetów Centrum, a dotychczasowa działalność pokazała, jak wiele obie strony mogą razem zrobić, by zmieniać polską szkołę na lepsze. Warsztaty i projekty edukacyjne ESERO pomagają nauczycielom rozwijać kompetencje i podnosić umiejętności prowadzenia zajęć aktywizujących uczniów. Ułatwiają to opracowywane przez Kopernika pomoce dydaktyczne, dostępne na stronie www.esero.kopernik.org.pl. CNK poszukuje nowych form działań, bada
i testuje innowacyjne rozwiązania edukacyjne oraz wspiera ich wdrażanie. Każdego roku milion osób odwiedza Kopernika i uczestniczy w jego przedsięwzięciach. Przecinają się tu drogi rodzin z dziećmi, nauczycieli i uczniów, ludzi nauki, sztuki, biznesu, młodzieży i dorosłych, lokalnych aktywistów oraz światowych innowatorów. Centrum rozwija kluczowe kompetencje i umiejętności, potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie, a także postawy pożądane na rynku pracy.