Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Dyktando Warszawskie

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: środa, 25 kwietnia, 2018 - 11:55
Warszawa czeka na swojego nowego Mistrza Ortografii

Już po raz drugi Miasto Stołeczne Warszawa zaprasza do wzięcia udziału w Dyktandzie Warszawskim.

Rok 2018 jest rokiem szczególnym, ponieważ świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie uzyskania praw wyborczych kobiet. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzamy, że w tekście dyktanda pojawią się właśnie wątki związane z tymi wyjątkowymi wydarzeniami. Oczywiście nie zabraknie również warszawskiego tła. A wszystkie te oraz inne motywy wykreują i nasączą ortograficznymi przeszkodami prof. Jerzy Bralczyk i prof. Andrzej Markowski.

W trakcie sprawdzania prac konkursowych na uczestników czekać będzie kilka niespodzianek. Czas umili występ Mariana Opani, nie zabraknie także pogawędek o zawiłościach języka polskiego prowadzonych przez nasze wybitne jury.

Na mistrzów ortografii czekają atrakcyjne nagrody.

Termin: 22 kwietnia 2018, w godz. 12:00 - 16:00
Miejsce: Pałac Kultury i Nauki, Sala Starzyńskiego, IV piętro, Warszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Tekst dyktanda został cierpliwie podyktowany przez prof. Andrzeja Markowskiego i powtórzony przez prof. Jerzego Bralczyka - jego autorów. Uczestnicy mogli więc zastanowić się nad pisownia najtrudniejszych słów.

Dyktando rozpoczęło się następująco:
„Któregoś późnokwietniowego dnia po południu ni stąd, ni zowąd gruchnęła niespodziewanie hiobowa wieść o tym, że wiadome stulecie ma zostać uczczone nadprogramowym kwizem o na wpół zapomnianych postaciach sprzed lat, z lekka przyprószonych kurzem dziejów, a przecież niegdyś megaważnych”.

Uczestnicy ocenili, że dyktando tegoroczne jest łatwiejsze od tego w roku ubiegłym. Jednej osobie nie sprawiło żadnej trudności. Zwycięzcą dyktanda został i otrzymał tytuł Warszawskiego Mistrza Ortografii Polskiej Arkadiusz Kleniewski (5 tys. zł nagrody), który napisał je absolutnie bezbłędnie. Drugie miejsce zajęła Magdalena Weiss ( 3tys. zł), trzecie Barbara Zagończyk (2 tys. zł). Jury wręczyło także 21 wyróżnień uczestnikom, którzy napisali dyktando z najmniejszą liczba błędów. Więcej http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/dyktando-warszawskie-mamy-mistrza

Pliki do ściągnięcia

  1. Nagrodzeni (plik: dyktando_-_protokol_nagrod_dw_2018.doc, rozmiar pliku: 33.5 KB)
  2. Dyktando cały tekst (plik: dyktando_-_tekst.doc, rozmiar pliku: 27 KB)
Tagi: 
Źródło informacji: