Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Zwolnieni z Teorii - dwa projekty społeczne młodzieży z Warszawy najlepsze w Polsce

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 18 czerwca, 2020 - 11:58
zaktualizowany: piątek, 19 czerwca, 2020 - 10:55
Zwolnieni z Teorii
Podczas Wielkiego Finału wyłoniono najlepsze projekty nastolatków działających społecznie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Ponad cztery tysiące młodych ludzi z całej Polski zrealizowało prawie tysiąc projektów społecznych w całej Polsce, z których skorzystało ponad 6 milionów osób. Podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii wyłoniono najlepsze projekty nastolatków działających społecznie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wśród zwycięskich znalazły się dwa projekty młodzieży z warszawskich liceów tj. „Mimesis”, czyli skonstruowanie bionicznej protezy ręki oraz „It Matters” dotyczący zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Aktywne działanie zamiast uczenia się w szkolnej ławce - właśnie zakończyła się rekordowa pod względem udziału młodzieży edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii, której założeniem jest edukacja młodzieży oparta na praktyce i doświadczeniu. Każdego roku punktem kulminacyjnym olimpiady jest Wielki Finał, podczas którego wybierane są zespoły młodzieżowe otrzymujące Złote Wilki - nagrody za najlepsze zrealizowane projekty społeczne w Polsce. Jak zauważają uczestnicy, udział w olimpiadzie to jedna z niewielu okazji, kiedy młodzież działając dla innych, zdobywa dla siebie kompetencje proinnowacyjne, potrzebne w pracy i prawdziwym życiu takie jak np. umiejętność współpracy, zarządzanie swoim czasem i budżetem, rozwiązywanie problemów, empatia czy wrażliwość społeczna. 

Gala Wielkiego Finału 2020, którą poprowadził Karol Paciorek, popularny polski youtuber,odbyła się 16 czerwca o godz. 19. Tym razem, w odpowiedzi na sytuację epidemiczną, przyjęła nową formę, wydarzenia online. – Realizowanie projektów społecznych jeszcze nigdy nie było tak aktualne jak w okresie pandemii. Z jednej strony pokazała nam ona, jak ważne jest mobilizowanie się we własnym otoczeniu i pomaganie innym, a z drugiej, jak bardzo internetowy świat przyspieszył. Pandemia sprawiła, że mamy do czynienia z jeszcze większą automatyzacją niż do tej pory, co pokazuje, że kompetencje przyszłości, o których przydatności myśleliśmy w perspektywie najbliższych lat, stały się już dzisiaj kompetencjami teraźniejszości – podkreśla Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

W tegorocznym Wielkim Finale wręczono aż 16 Złotych Wilków, przyznawanych za najlepsze projekty według formatu oraz tematu. Nagrodzone projekty wybierane według formatu, podzielone zostały na 4 kategorie takie jak zbiórka charytatywna, wydarzenie publiczne, projekt technologiczny i reklama społeczna. Projekty rywalizujące według tematu podzielono na 7 kategorii: kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna.

W kategorii zdrowie i sport Złotego Wilka otrzymał projekt „Mimesis” polegający na skonstruowaniu bionicznej protezy ręki, zrealizowany przez uczniów z CXXII Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Domeyki w Warszawie. – Zaprojektowaliśmy model 3D oraz wykonaliśmy prototyp protezy, aby mieć pewność, że wykorzystane w nim autorskie rozwiązania są optymalne. Efektami naszej pracy podzieliliśmy się przygotowując instrukcję on-line na platformie Github. Umożliwia to każdemu stworzenie podobnej protezy, co pomoże kolejnym osobom po amputacji. Dzięki nam osoby zainteresowane protetyką czy też najnowszą technologią zaoszczędzą dziesiątki godzin researchu, projektowania i prototypowania. Nasze działania pomogą wielu osobom rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem urządzeń lub dalej rozwijać swoją pasję – opowiadała podczas gali Kinga Leśniewska z CXXII LO w Warszawie, współautorka projektu.

Najlepszym projektem w kategorii edukcja okazał się „It matters” dotyczący zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zrealizowany przez uczennice I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie. Projekt miał na celu podniesienie świadomości wśród młodych ludzi o dostępnym wsparciu psychologicznym oraz pamagać w aktywnym poszukiwaniu rzetelnej wiedzy psychologicznej, jak i psychiatrycznej. – Stworzyłyśmy wydarzenie Młodzi dla Młodych, ale z powodu koronawirusa przeniosłyśmy je do sieci. Osoby, które je oglądały miały możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy na tematy związane ze zdrowiem psychicznym. Między innymi kiedy zgłosić się po pomoc do specjalisty, jak działa telefon zaufania i kiedy rzeczywiście warto zadzwonić – podsumowała na wydarzeniu Aleksandra Pawelczyk z I SLO Bednarska. – Aktualnie jesteśmy na etapie tworzenia drugiej edycji naszego projektu It Matters. Jeśli jest wśród Was ktoś, kto przeżywa kryzys, kto jest samotny, pamiętajcie, jesteśmy tutaj dla Was. It matters, you matter – apelowały na koniec uczennice I SLO.

Wszystkie zwycięskie projekty w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii, wraz ze szczegółowymi ich opisami, dostępne są na stronie www.wielkifinal.zwolnienizteorii.pl. Relację z gali można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook. 

Film prezentujący projekt „Mimesis”:

Film prezentujący projekt „It Matters”:

***

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.