Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego „Kuchnia Polska na Mazowszu”

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 11 grudnia, 2014 - 12:07
zaktualizowany: czwartek, 11 grudnia, 2014 - 14:07
Finał OgólnopKonkursu Gastronomicznego „Kuchnia Polska na Mazowszu”
Klasycznie, niebanalnie i ze smakiem

W roku jubileuszu 60-lecia szkoły Zespół Szkół Spożywczo-Gastronomicznych przy ul. Komorskiej już po raz szósty zorganizował finał Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego „Kuchnia Polska na Mazowszu”. Było to ważne wydarzenie w życiu szkół gastronomicznych z całej Polski i potrzebne dla środowiska związanego z branżą spożywczo-gastronomiczną. W przedsięwzięcie zaangażowana była cała społeczność szkolna, absolwenci ,,Komorskiej”, pracodawcy, szefowie kuchni, mistrzowie kelnerstwa i cukiernictwa.

28 listopada 2014 odbył się finał konkursu oraz szkolenia dla młodzieży i nauczycieli szkół gastronomicznych z całego kraju w dziedzinach: technologii, postępu technicznego oraz trendów obowiązujących w gastronomii i cukiernictwie.

Adepci sztuki kulinarnej - pod okiem mistrzów - przygotowali dla gości i uczestników konkursu uroczysty bankiet.  Gościem specjalnym wydarzenia był Grzegorz Rzeszotarski – szef kuchni w pałacu prezydenckim - absolwent szkoły przy Komorskiej.

Konkurs, podobnie jak w latach poprzednich, składał się z części kulinarnej i kelnerskiej. Uczestnicy konkursu kulinarnego mieli za zadanie przygotować danie główne, którego głównym składnikiem był schab karkowy - jakości QAFP - oraz zakąskę zimną, do sporządzania której należało obowiązkowo wykorzystać filety anchois. Przebieg i efekty pracy oceniały dwa składy jury: techniczne i profesjonalne. Przewodniczył im prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszania Szefów Kuchni i Cukierni Jarosław Uściński.

Zadaniem uczestników konkursu kelnerskiego było rozwiązanie testu w języku polskim i angielskim, przygotowanie nakrycia stołu w stylu klasycznym i w improstylu  (poprawnie, acz niebanalnie), oraz przygotowanie drinka bezalkoholowego (konkurencja barmańska). Jury w części kelnerskiej przewodniczył prezes Akademii Kelnerskiej Grzegorz Górnik - prezes Krajowego Stowarzyszenia Kelnerów w Polsce.

W finale konkursu udział wzięło 12 najlepszych zespołów z całej Polski. Ekipa gospodarzy zajęła III miejsce w konkurencji kulinarnej. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużymi umiejętnościami, kreatywnością i fantazją.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego „Kuchnia Polska na Mazowszu” jest świętem dla uczniów szkół gastronomicznych, okazją do spotkań z szefami kuchni i szansą zdobycia nowych, ciekawych doświadczeń zawodowych.