Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Podsumowujemy program „Zima w mieście”

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: środa, 31 stycznia, 2018 - 13:32
zaktualizowany: środa, 31 stycznia, 2018 - 13:34
fot. Spektakl kończący "Zimę w mieście"
Za uczniami dwa tygodnie ferii pełnych atrakcji przygotowanych przez miasto. Jak co roku program „Zima w mieście” zakończył się pełnym sukcesem. Tysiące młodych warszawiaków wzięło udział w zajęciach edukacyjnych, naukowych, kulturalnych i sportowych.

-  „Zima w mieście” to czas na odpoczynek, ale i okazja do tego, by doskonalić swoje umiejętności oraz rozwijać pasje. Przez dwa tygodnie ferii młodzi warszawiacy uczestniczyli m.in. w zajęciach sportowych, edukacyjnych i artystycznych. Efektem tych ostatnich było widowisko muzyczne "Odlotowy nosorożec", wieńczące tegoroczną odsłonę programu. Miałam ogromną przyjemność podziwiać ten spektakl, który warszawska młodzież wystawiła w Muzeum Historii Żydów Polskich. Dziękuję za niezapomniane wrażenia i życzę udanych powrotów do szkolnych ławek – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W tym roku ze 107 feryjnych placówek edukacyjnych (FPE) w ciągu dwóch tygodni zimowej przerwy skorzystało 10 603 uczniów. Łącznie młodzi warszawiacy odwiedzili placówki 64 077 razy, co oznacza, że każdego dnia z FPE korzystało średnio blisko 6,5 tys. dzieci.

Wszystkie dzieci przebywające w FPE miały codziennie zapewnione dwa posiłki. Koszt wyżywienia był jedynym jaki ponosili rodzice dzieci korzystających z placówek „Zimy w mieście”. Uczniowie z trudną sytuacją materialną mogli skorzystać ze zwolnienia z tej opłaty. W tym roku z takiej formy wsparcia skorzystało 885 najmłodszych (8 % ogólnej liczby uczestników).

Wielkim zainteresowaniem w czasie zimowej przerwy cieszyły się m.in. Centrum Nauki Kopernik, które odwiedziło ponad tysiąc uczniów, warszawski ogród zoologiczny, Dziecięce Ogrody Muzyczne, a także liczne muzea. Warszawska młodzież świetnie bawiła się nie tylko biorąc udział w atrakcjach edukacyjnych czy kulturalnych. Tradycyjnie dzieci chętnie uczestniczyły również w zajęciach sportowych m.in. na Górce Szczęśliwickiej, lodowiskach, basenach oraz halach i salach sportowych. W obiektach Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz w Parku Kultury w Powsinie odnotowano ponad 9 120 osobowejścia. W ciągu minionych dwóch tygodni ferii ze wszystkich atrakcji sportowych dostępnych w ramach „Zimy w mieście” uczniowie skorzystali blisko 60 tysięcy razy.
Dodatkową rozrywką dla uczestników programu była możliwość nauki jazdy na łyżwach, a także gry i zabawy przy muzyce na Zimowym Narodowym. Z tych atrakcji skorzystało 637 dzieci.
Ferie to okres, podczas którego dzieci nie tylko dobrze się bawią, ale też zdobywają praktyczną wiedzę. Oprócz zajęć sportowych czy kulturalnych, nieodłącznym elementem programu „Zima w mieście” są spotkania edukacyjne, których celem jest poprawa bezpieczeństwa młodych warszawiaków. Podczas ostatnich dwóch tygodni uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Straż Miejską m.st. Warszawy oraz Komendę Stołeczną Policji, dzięki którym mieli szansę poznać zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Uroczyste zakończenie „Zimy w mieście” i wręczenie Indeksów Qulturalnych
Wielki finał „Zimy w mieście” odbył się w centrum konferencyjnym Muzeum POLIN, gdzie uczestnicy Feryjnych Otwartych Spotkań Artystycznych wystawili spektakl muzyczny „Odlotowy nosorożec”.Widownię centrum konferencyjnego wypełnili warszawscy uczniowie z feryjnych placówek edukacyjnych oraz rodziny młodych artystów. Zgromadzonych gości przywitali wiceprezydenci m.st. Warszawy, Renata Kaznowska i Włodzimierz Paszyński.
 
„Odlotowy nosorożec” to półtoragodzinne widowisko muzyczne, które współtworzyli młodzi artyści uczestniczący w Feryjnych Otwartych Spotkaniach Artystycznych (FOSA) organizowanych przez Centrum Edukacji Kulturalnej. W ciągu zaledwie dwóch tygodni blisko setka warszawskich uczniów w wieku 13-18 lat, pod okiem reżysera, choreografów oraz trenerów sztuki aktorskiej i muzycznej stworzyła przedstawienie inspirowane książką Leszka Kołakowskiego pt. „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca”. Reżyserem spektaklu był Cezary Domagała.
 
Zajęcia FOSA realizowane podczas „Zimy w mieście” były finansowane ze środków m.st. Warszawy.
 
Tego samego dnia po raz pierwszy zostały wręczone Indeksy Qulturalne, które uczestnicy warsztatów FOSA otrzymali od wiceprezydentów m.st. Warszawy, Renaty Kaznowskiej i Włodzimierza Paszyńskiego.

 – Dziękuję wszystkim młodym artystom za przygotowanie tego wspaniałego spektaklu. Aby podkreślić to, jak bardzo doceniamy zaangażowanie i trud włożony w pracę nad tym widowiskiem chcemy nagrodzić wszystkich uczestników warsztatów FOSA Indeksami Qulturalnymi. Uczniowie po raz pierwszy otrzymują takie nagrody. Cieszę się, że możemy w ten sposób wspierać pasje, rozwój i edukacje kulturalną młodych warszawiaków  – mówił do uczniów Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Indeks Qulturalny (IQ) to rozwiązanie systemowe, które miasto wprowadza w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Celem IQ jest, aby udział młodych ludzi w różnorodnych warsztatach, wystawach czy wykładach pogłębiających wiedzę, rozwijających zainteresowania i pasje oraz kształcących umiejętności w wybranych dziedzinach sztuki był w określony sposób certyfikowany i akceptowany przez szkołę, jako forma nabywania kompetencji.

Program „Zima w mieście” jest organizowany i w całości finansowany przez miasto stołeczne Warszawa. Wszystkie zajęcia odbywające się w ramach „Zimy w mieście” są bezpłatne.

Patronami medialnymi „Zimy w mieście” były Super Express oraz Radio ESKA.
Warszawa zachęca swoich młodych mieszkańców do tak licznego udziału również w wakacyjnej odsłonie programu. Już za kilka miesięcy uczniowie będą mogli spędzić ciekawie i aktywnie czas podczas kolejnej edycji „Lata w mieście”.