Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Galaktyka kobiet - poznaj dziewczyny, które wybrały nauki ścisłe.

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 19 lutego, 2019 - 10:47
zaktualizowany: poniedziałek, 11 marca, 2019 - 09:28
Galaktyka kobiet
Najbliższa okazja już 8 marca w godz. 15.00-17.00, w planetarium Centrum Nauki Kopernik!

Czym jest inżynieria dotyku? Co się bada na biegunach polarnych? Jak wiele kobiet zajmuje się naukami ścisłymi? „Galaktyka kobiet” to okazja, by osobiście poznać wyjątkowe naukowczynie i dać im się zainspirować.

Projekt skierowany jest do uczennic szkół średnich, zainteresowanych tematyką kosmiczną, nowymi technologiami i zawodami przyszłości. A także tych, które jeszcze nie mają sprecyzowanych planów zawodowych i dopiero szukają własnej drogi. Możliwość bezpośredniego spotkania z pasjonatkami, zajmującymi się ciekawymi i innowacyjnymi zagadnieniami naukowymi może być bardzo cennym doświadczeniem dla młodzieży na tym etapie edukacji.

Warto rozważyć „pracę w nauce”. Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Już dziś mają dla nich imponujący, stale powiększający się zestaw zawodów, a wkrótce pojawią się zupełnie nowe – takie, które jeszcze nie istnieją. Z tej oferty korzystają najczęściej chłopcy. Dziewczęta rzadziej są angażowane w aktywności związane z techniką i naukami ścisłymi. Pora, by odwrócić ten trend. Pomóc w tym mogą rozmowy z kobietami, które osiągają sukces naukowy, spełniają się w swojej pracy i postępują wbrew stereotypom.  

Spotkanie jest bezpłatne. Zapraszamy na nie grupy szkolne, ale i uczennice indywidualnie. A także uczniów, bo choć w Galaktyce rządzą kobiety, nie zamykamy drzwi przed chłopcami. Wydarzenie trwa dwie godziny i składa się z dwóch części: wspólnego zapoznania się oraz rozmów z ekspertkami w podgrupach. Całość odbywa się w planetarium, więc mamy okazję skorzystać także z jego unikatowego klimatu. Wystąpieniom towarzyszą projekcje rozgwieżdżonego nieba, bliskich i odległych planet, a także urządzeń pracujących dla nas w Kosmosie. Rozmowy indywidualne prowadzone są w otoczeniu wystawy „Patrz: Ziemia”, na której można m.in. spojrzeć oczami astronautów i astronautek na naszą planetę.

8 marca będziemy rozmawiać o problemie stereotypowego myślenia, źródłach motywacji i początkach poszukiwania drogi kariery. Spróbujemy znaleźć sposób, by efektywnie kierować swoim rozwojem zawodowym. Bohaterkami każdego z wydarzeń są inne naukowczynie, zajmujące się różnorodnymi dziedzinami. Tym razem gośćmi będą:

Brygida Dzidek, Dagmara Bożek-Andryszczak, Dominika Jarosz i Sylwia Kowalczyk, Monika Mierczyk-Burke, Milena Ratajczak, Urszula Zajączkowska.


Wstęp wolny. Spotkanie 8 marca 2019 r. w planetarium Centrum Nauki Kopernik w godz. 15.00-17.00. Zachęcamy nauczycieli i nauczycielki do zorganizowania grupy. Kolejna edycja odbędzie się 11 października 2019.

Data ogłoszenia: 

wtorek, 19 luty, 2019