Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

PIOSENKA DLA MAŁEGO POWSTAŃCA PO RAZ ÓSMY

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 5 sierpnia, 2021 - 12:21
zaktualizowany: czwartek, 5 sierpnia, 2021 - 12:37
Tłum dzieci z flagami Polski ze znakiem Polski Walczącej

Już po raz ósmy, 2 sierpnia 2021 r., uczestnicy Warszawskiej Akcji „Lato w Mieście” spotkali się na „Piosence dla Małego Powstańca”. Na Placu Zamkowym, pod egidą zespołu muzycznego VIS-A-VIS i solistki Filharmonii Narodowej Magdaleny Schabowskiej, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, znowu zabrzmiały powstańcze piosenki m.in. „Pałacyk Michla”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Marsz Mokotowa”. Gościem honorowym wydarzenia była Pani Zofia Czekalska "Sosenka", która podzieliła się z dziećmi swoimi wspomnieniami z Powstania Warszawskiego. Następnie, wszyscy uczestnicy spotkania, ze śpiewem na ustach, przeszli pod Pomnik Małego Powstańca, gdzie zostawili swoje rysunkowe „podarki” w ten sposób oddając hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Wydarzenie, organizowane przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Fundację Ave, ma przypominać przede wszystkim najmłodszych, w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. Wielu nastolatków pomagało powstańcom m.in.  poprzez opiekę nad rannymi, dostarczając meldunki czy prowadząc akcje zwiadowcze. Dzięki nim działała też Harcerska Poczta Powstańcza, w ramach której niezwykle odważni mali listonosze przenieśli blisko 200 tys. przesyłek! Niestety wielu z nich nie doczekało końca wojny…

W tym roku po raz pierwszy od 77 lat! w ramach 8 edycji Piosenki, została wydana „Jawnutka” na wzór pisemka, redagowanego dla najmłodszych czytelników w czasie powstania na terenie kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu.

„Jawnutka” do pobrania TU.

 

Do zobaczenia za rok!

Pliki do pobrania: 

ZałącznikWielkość
PDF icon jawnutka_wyd_02_08_2021_r.pdf2.45 MB

Data ogłoszenia: 

czwartek, 5 Sierpień, 2021