Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Warszawa pomaga ukraińskim nauczycielom ze strefy wojny

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 31 października, 2019 - 11:51
zaktualizowany: czwartek, 31 października, 2019 - 15:11
Warszawa pomaga ukraińskim nauczycielom ze strefy wojny
W dniach 26.10-3.11.2019 r. na zaproszenie Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy przebywa w Warszawie grupa blisko 30 ukraińskich nauczycieli - głównie psychologów szkolnych.

Nauczyciele pochodzą ze szkół położonych w strefie działań wojennych we Wschodniej Ukrainie z obszarów do Mariupola w obwodzie donieckim po małe miejscowości w obwodzie Ługańskim.
Pobyt nauczycieli ma charakter wytchnieniowo-szkoleniowo-poznawczy. Zajęcia obywają się w ramach projektu Biura Edukacji Warszawski program pomocowy dla nauczycieli ukraińskich Edukacja w strefie wojny - jak możemy pomóc uczniom i nauczycielom?. We WCIES i CSM Agrykola prowadzone są warsztaty, nauczyciele uczestniczą też w programie kulturalnym i zwiedzają miasto (prawie dla wszystkich uczestników jest to pierwszy pobyt w Warszawie).

To już kolejny warszawski projekt pomocowy dla nauczycieli i uczniów ukraińskich związany ze wsparciem poszkodowanym w czasie działań zbrojnych.

W roku 2014 udzieliliśmy pomocy osobom poszkodowanym podczas wydarzeń na kijowskim Majdanie. Zorganizowaliśmy pobyt na czas poszpitalnej rekonwalescencji oraz leczenia ambulatoryjnego dla obywateli Ukrainy, którzy zostali ranni podczas wydarzeń na kijowskim Majdanie, a następnie zostali objęci leczeniem w CSK MSW w Warszawie. W lipcu 2014 r., kontynuowaliśmy projekt Pomoc dla uczestników i ofiar Majdanu - zorganizowaliśmy edukacyjne kolonie dla dzieci osieroconych w czasie walk na kijowskim Majdanie. Dzieci wraz z matkami wypoczywały w schroniskach młodzieżowych w Warszawie Projekt był wspólnym przedsięwzięciem Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy w Warszawie i Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. W 2018 roku zorganizowaliśmy wspólnie z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodwowej akcję charytatywną Warszawscy uczniowie dla Krasogorovki. Zebrane zostały fundusze na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla uczniów: ciepłych śpiworów, kocy termicznych, apteczek, latarek, termosów, materacy oraz pomocy dydaktycznych. Przekazane przez warszawskich uczniów pieniądze w całości przeznaczone zostały na pomoc ich rówieśnikom - uczniom ze zniszczonej w czasie działań wojennych szkoły w Krasonogorivce w obwodzie donieckim. W styczniu 2019 roku zorganizowaliśmy w Warszawie tygodniowy pobyt edukacyjny dla nauczycieli szkół położonych przy linii frontu w Donbasie związany z pomocą psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów, którym w tak trudnych warunkach przyszło uczyć się i dorastać. W zajęciach wykorzystywane były również doświadczenia z innych krajów.

W roku 2020 planujemy kontynuowanie wsparcia dla ukraińskich szkół, co traktujemy jako ważne zobowiązanie edukacyjne i moralne. Tego typu projekty budują wizerunek Warszawy jako miasta solidarnego z będącymi w potrzebie i zapewniającego konkretną pomoc poszkodowanym sąsiadom.