"Tradycyjny Sad" to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.
Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych swobodnie na ogólnodostępnym terenie. Sad może zostać założony przy szkole, kościele, plebanii lub na działce należącej do gminy. Kładziemy nacisk na prowadzenie sadu w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który nie szkodzi środowisku.
W poprzednich edycjach szkoły sadziły sady ze starych odmian jabłoni i gruszy. W obecnej odsłonie oferujemy możliwość wzbogacenia otoczenia szkoły o sad z tradycyjnymi odmianami śliw.
150 szkół, które stworzą najlepsze projekty mini sadu owocowego otrzyma od Fundacji BOŚ grant na zakup drzewek i materiałów potrzebnych do pracy.
Projekt kierujemy do wszystkich szkół – zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Szkołę do konkursu zgłasza nauczyciel, który będzie opiekunem grupy uczniów realizujących zadania konkursowe. Szkołę może reprezentować tylko jeden zespół składający się z maksymalnie 10 uczniów (mogą uczęszczać do różnych klas).
Konkurs Tradycyjny Sad prowadzimy za pomocą platformy www.tradycyjnysad.pl gdzie zamieściliśmy wszelkie informacje dotyczące organizacji konkursu: opis zadań do wykonania, regulamin, terminarz, formularze raportów, szeroką bazę wiedzy wspierającej realizacje zadań konkursowych, a także obszerny poradnik z zakresu podstawowej wiedzy sadowniczej „Od laika do sadownika”.
Rejestracja trwa do 16 lutego 2020 roku.
Więcej informacji znajduje się na stronie: https://tradycyjnysad.pl