Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Ahoj przygodo! DSH idzie nad Wisłę! 3. dyżur varsavianistyczny

 • Powiększ
 • Zwykły
 • Pomniejsz
opublikowany: piątek, 26 czerwca, 2015 - 13:54
zaktualizowany: piątek, 26 czerwca, 2015 - 14:00
od 5 lipca do 20 września 2015 Dom Spotkań z Historią zaprasza na spacery i wycieczki rowerowe śladami nadwiślańskich historii
Już po raz trzeci zapraszamy na wakacyjny dyżur varsavianistyczny. Tym razem spacery i wycieczki rowerowe śladami nadwiślańskich historii. Jak to jest mieć za sąsiada Wisłę? Poznaj nadwiślańską historię Warszawy w tym historię mostów, plaż, basenów, portów i bulwarów. Odwiedź z nami dawne podwarszawskie uzdrowiska, wybierz się z nami nad rzekę!
 • Niedziela 5.07, godz. 11.00 PRASKI BRZEG (wycieczka rowerowa), przewodnik: Jarek – Spacerolog Praski. Zbiórka: przy Liceum Prusa, ul. Zwycięzców 7/9 róg ul. Katowickiej
Wycieczka rowerowa szlakiem przedwojennych praskich plaż i mostów oraz obiektów związanych z Wisłą lub nad nią położnych, takich jak port czy komora wodna. Poznajmy historię praskiego brzegu – miejsc, ludzi i obyczajów kąpielowych…
 • Niedziela, 12.07, godz. 16.00 POWIŚLE (spacer), przewodnik: Piotr Wierzbicki, Warszawa na wyrywki Zbiórka: róg Krakowskiego Przedmieścia i Karowej.
[...] "Trzeba spojrzeć jakby to wyglądało?" - szepnął Wokulski i skręcił w ulicę Karową[...] Zrobimy to samo i zejdziemy do "dolnego miasta", odkrywając jego tajemnice. Dowiemy się jak wyglądało dawne Powiśle, gdzie niegdyś znajdował się brzeg Wisły, jak bardzo współczesny Mariensztat różni się od przedwojennego, jak wyglądał Most Kierbedzia i czy coś z niego zostało…
 • Niedziela, 19.07, godz. 16.00 ŻOLIBORZ (spacer), przewodnik: Patrycja Jastrzębska, Tu było, tu stało Zbiórka: Plac Inwalidów, przy pomniku 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka
Nazwa dzielnicy pochodzi od francuskiej nazwy Joli Bord – Piękny Brzeg. Położony na wzgórzu, przy Skarpie Wiślanej Żoliborz to urocze wille, piękne place, parki i kameralne, ciche uliczki pełne zakamarków. To także „zielony Żoliborz (…)”, znany z utworu Muńka Staszczyka, pełen ogrodów i parków.
 • Niedziela, 26.07, godz. 16.00 SOLEC (spacer), przewodnik: Piotr Wierzbicki, Warszawa na wyrywki. Zbiórka przed klubem "Warszawa - Powiśle", dolny pawilon stacji PKP, ul. Kruczkowskiego 3B
Nadwiślański Solec ma długą i barwną historię, sięgającej czasów, gdy nie było jeszcze Warszawy. Prześledzimy różne etapy rozwoju Solca od średniowiecznej osady przez jurydykę, przedmieście, najważniejszą dzielnicę przemysłową Warszawy, modernistyczne budownictwo międzywojenne, ciężkie walki w czasie Powstania Warszawskiego, powojenne koncepcje odbudowy aż do współczesności.
 • Niedziela, 2.08, godz. 12.00 WARSZAWSKIE MOSTY I PLAŻE (wycieczka rowerowa), przewodnik: Michał Fijka, WarsOff Zbiórka przed Teatrem Stara Prochownia (ul. Boleść 2/ Skwer Dywizji Pancernej WP)
Historia warszawskich mostów jest burzliwa, podobnie jak dzieje miasta. Od wieków mosty na Wiśle dzieliły Warszawę na prawo i lewobrzeżną i łączyły ich mieszkańców. Podczas wycieczki dowiemy się, który z mostów wybudowana w 2, a który w 100 dni, skąd wzięła się nazwa most Śląsko-Dąbrowski, kim był Stanisław Kierbedź i jaką funkcję pełniły mosty pontonowe i łyżowe. Podczas wycieczki poznamy też historię nadwiślańskich plaż ( „Poniatówki”, „Braci Kozłowskich”) i dowiemy się jak dawniej spędzano wolny czas nad wodą.
 • Niedziela, 9.08, godz. 12.00 BIELANY (wycieczka rowerowa), przewodnik Kacper Gontar Zbiórka przed Kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP w Lesie Bielańskim
Prawie jedną trzecią obszaru Bielan zajmują lasy i parki. Podczas wycieczki dowiemy się m.in. dlaczego Bielany są Bielanami? Gdzie w XIX w. Warszawiacy urządzali niedzielne zabawy i biesiady? Kto mieszkał w eremach? Co jedli kameduli? Jaka była różnica między akademikiem żeńskim i męskim na AWF? Gdzie stoją działające do dziś przedwojenne latarnie gazowe?
 • Niedziela, 16.08, godz. 12.00 STARA PRAGA (wycieczka rowerowa), przewodnik: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, WarsOff Zbiórka: ul. Ratuszowa 2 (pod cafe 8 stop)
Trasa wycieczki zaczyna się w sercu historycznej praskiej osady. Podczas wycieczki dowiemy się gdzie mieściła się m.in. praska rzeźnia i Wilcza Wyspa. Wycieczka zakończy się nad Jeziorkiem Kamionkowskim, które według jednej z hipotez jest dawnym starorzeczem Wisły.
 • Niedziela, 23.08, godz. 16.00 STARE MIASTO (spacer), przewodnik: Piotr Wierzbicki, Warszawa na wyrywki. Zbiórka pod Kolumną Zygmunta (między kolumną a mostem gotyckim).
Spacer wokół murów Starej Warszawy. Klasyka, czyli Stare Miasto, ale jednak trochę inaczej.. Dowiemy się jak powstawały mury obronne i czy służyły tylko do obrony, co to było "piekiełko", jakie były fazy powstawania Barbakanu, poznamy, pozostającą nieco na uboczu, a niezwykle uroczą ulicę Brzozową oraz słynne Kamienne Schodki. Nie zabraknie też spojrzenia na Wisłę, której w opowieści o dawnej warszawie pominąć nie można…
 • Niedziela, 30.08, godz. 12.00 SAKA KĘPA (spacer), przewodnik: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, WarsOff Miejsce zbiórki Pomnik Jerzego Waszyngtona przy rondzie Waszyngtona
Dawno temu Saska Kępa była wyspą na Wiśle i w pewnym sensie jest nią do dziś. Od XVIII wieku była miejscem zabaw i pikników. W dwudziestoleciu międzywojennym stała się dzielnicą willową z własną, prywatną plażą braci Kozłowskich i Poniatówką. Przyciągający klimat tej części miasta tworzą nie tylko wille z zielonymi ogrodami, egzotyczne ambasady i nazewnictwo ulic nawiązujące do nazw zagranicznych miast i państw, ale przede wszystkim jej mieszkańcy, którzy dziś sami nazywają siebie Saskersami…
 • Niedziela, 6.09, godz. 12.00 WARSZAWSKIE MOSTY I PLAŻE (wycieczka rowerowa), przewodnik: Michał Fijka, WarsOff Zbiórka przed Teatrem Stara Prochownia (ul. Boleść 2/ Skwer Dywizji Pancernej WP)
Historia warszawskich mostów jest burzliwa, podobnie jak dzieje miasta. Od wieków mosty na Wiśle dzieliły Warszawę na prawo i lewobrzeżną i łączyły ich mieszkańców. Podczas wycieczki dowiemy się, który z mostów wybudowana w 2, a który w 100 dni, skąd wzięła się nazwa most Śląsko-Dąbrowski, kim był Stanisław Kierbedź i jaką funkcję pełniły mosty pontonowe i łyżowe. Podczas wycieczki poznamy też historię nadwiślańskich plaż ( „Poniatówki”, „Braci Kozłowskich”) i dowiemy się jak dawniej spędzano wolny czas nad wodą.
 • Niedziela, 13.09, godz. 12.00 OTWOCK (wycieczka rowerowa), przewodnik Kacper Gontar Zbiórka stacja PKP Otwock
To tu mieści się największy drewniany budynek w Europie, w którego ogrodzie rosły dawniej bananowce. To tu stoją do dziś dziesiątki „świdermajerów”, stanowiące prawdziwe perełki drewnianej architektury. Przed wojną mieściły się w nich sanatoria, pensjonaty, domy uzdrowiskowe etc.
 • Niedziela, 20.09, godz. 12.00 KONSTANCIN JEZIORNA (wycieczka rowerowa), przewodnik: M. Fijka, WarsOff Zbiórka brama główna dawnej Papierni w Mirkowie (ul. Mirkowska 45)
Wycieczka do jednego z najbardziej ekskluzywnych miejsc pod Warszawą, fragmentu mieszczańskiej Warszawy początku XX wieku i dzisiejszego uzdrowiska. W czasach PRL-u Konstancin musiał zapłacić za swój burżuazyjny, przedwojenny charakter wysoką cenę. Wille finansistów i przemysłowców trafiły w ręce proletariatu… W latach 60. odkryto w mieście złoża solanki.  
Źródło informacji: