Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

WARS i SAWA czytają książki

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 30 stycznia, 2015 - 09:20
zaktualizowany: środa, 4 lutego, 2015 - 12:00
Zapraszamy do udziału w kolejnym programie Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, który koncentruje się na działaniach propagujących czytelnictwo.

Zamierzenia nasze dobrze korespondują z tezami „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014–2020”, a także
z nadrzędnym celem „Programu rozwoju edukacji w Warszawie w latach 2013–2020”, którym jest „podniesienie, jakości i konkurencyjności kapitału ludzkiego i społecznego Warszawy, jako czynnika decydującego o rozwoju”.

W ramach programu przewidujemy realizację i korelację różnych działań sprzyjających rozwojowi czytelnictwa i „poprawianiu społecznego wizerunku książki”. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy mają ciekawe pomysły i inicjatywy, szczególnie te odnoszące się do tematyki warszawskiej. Będziemy pomagać w ich upowszechnianiu.     

Zaczynamy od współpracy z Domem Książki MDM mieszczącym się przy ul. Koszykowej 34/50 proponujemy Państwu cykl spotkań autorskich dla uczniów i nauczycieli.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Możliwe jest zgłoszenie zarówno zorganizowanych grup, jak i indywidualnych rezerwacji. Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy z panią Janiną Klat, kierownikiem Księgarni Ogólnej DK MDM: janina.klat@abe.pl

 

 Harmonogram spotkań:

 

18 lutego o godz.13.00 - Alicja Banasik- „Moja przygoda z poznawaniem dziejów warszawskiej Pragi"

25 lutego godz. 15.00 - Alicja Banasik - j/w

Autorka, mieszkanka Pragi Północ z 28-letnim stażem, emerytowana redaktorka, nauczycielka i pracownik administracji rolniczej.

W gawędziarskiej formie rekapituluje historię tej części miasta od czasów średniowiecznego osadnictwa po współczesność. Nie unika przy tym odważnych sądów, wplata w opowieść fragmenty reporterskie i eseistyczne. Pisze głównie o terenach Pragi Północ, ale zawadza też o Grochów oraz Kamionek i Saską Kępę.

Osobne rozdziały poświęca m.in. wojnie polsko-bolszewickiej, powstaniu w prawobrzeżnej Warszawie, zasłużonym prażanom, problemom ochrony praskich zabytków i przemianom kulturowym ostatnich lat.

Książka o Pradze to opowieść nacechowana wielkim uczuciem do tej dzielnicy. To książka poznawczo- edukacyjno-przygodowa, o dziejach Pragi na przestrzeni dziesięciu wieków.

Autorka opisuje min. „..historię, więzy rodzinne, społeczne i zwyczaje, tej dotykanej klęskami, bitwami, latami zaniedbywanej dzielnicy".

 Młodzi warszawiacy, będą mogli dowiedzieć się ciekawych historii i wydarzeń związanych z Warszawską Pragą, zobaczyć niecodzienne zdjęcia Pragi, zadawać pytania, dyskutować.

 

26 lutego godz. 17.00 - Hanna Cygler – „Złodziejki czasu"

Hanna Cygler – z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności – czytelników i swojej – pisze powieści (nie tylko dla kobiet) zawodowo. Jest członkiem i założycielem Bałtyckiego Stowarzyszenia Tłumaczy.

"Lata 2013–2014. Siedlce, Warszawa, Gdańsk.

Zabawna powieść o czterech pisarkach, które poznają się na gali festiwalu literatury kobiecej. Są w różnym wieku, ale łączy je pasja pisania. Miłość i zdrada, problemy małżeńskie, skrywana przez lata tajemnica – wszystko, co przeżywają razem i osobno, jest doskonałą inspiracją dla ich twórczych umysłów. Czy połączenie horroru, romansu i kryminału to nie jest mieszanka zbyt wybuchowa?"

 

 4 marca godz. 17.00 - Józef Hen - „Dziennika ciąg dalszy”

 Józef Hen, właściwie Józef Henryk Cukier – polski pisarz, publicysta, dramaturg, scenarzysta i reportażysta żydowskiego pochodzenia. Józef Hen był także autorem wielu scenariuszy filmowych nie tylko dla ekranizacji własnej twórczości, ale także np. do serialu „Życie Kamila Kuranta czy filmu „Stara Baśń". Odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998). W listopadzie 2006 został odznaczony Złotym Medalem zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2008 otrzymał nagrodę literacką im. Władysława Reymonta. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski twórca”.

 „Dziennika ciąg dalszy" to kontynuacja autobiograficznych zapisków Józefa Hena. Wszyscy, którzy mieli okazję czytać jego książki, rozpoznają w nich mądre, serdeczne, ale i ironiczne spojrzenie pisarza na współczesność. Hen dzieli się z czytelnikami swoja codziennością, rozmowami, spotkaniami, troską o najbliższych. Spisuje wrażenia z lektur i podróży.
W dzienniku nie tyle rejestruje bieżące wydarzenia – polityczne, kulturalne, towarzyskie – co raczej przygląda się im z humorem, z perspektywy własnego doświadczenia. Niezwykłe oczytanie autora i plastyczny styl sprawiają, że przed nami wyjątkowa książka o współczesności, zderzającej się od czasu do czasu, boleśnie, z historią.