Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Realizacja zajęć szachowych w warszawskich szkołach podstawowych w trudnym czasie pandemii COVID-19

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 21 maja, 2021 - 12:55
zaktualizowany: piątek, 21 maja, 2021 - 14:32

Logo projektu WARS i SAWA grają w szachy

Pomimo postępującej od marca 2020 roku destabilizacji ciągłości rytmu pracy szkół, została zachowana trwałość projektu „WARS i SAWA grają w szachy” i zajęcia szachowe realizowane są w warszawskich szkołach podstawowych również w trudnym czasie pandemii COVID-19.

W bieżącym roku szkolnym 2020/2021:

- zajęcia szachowe dla najmłodszych uczniów realizowane są w 89 stołecznych szkołach podstawowych (ponad 40% wszystkich SP, w tym 79 - 53% SP projektowych). W związku z sytuacją epidemiczną, 40 szkół podstawowych (19% wszystkich SP, w tym 32 - 21% projektowych SP) zawiesiło realizację szkolnych zajęć szachowym w bieżącym roku szkolnym. Pozostałe 85 szkół podstawowych (40% wszystkich SP, w tym 38 – 26% projektowych SP) odpowiedziało, że nie prowadzi zajęć szachowych w tym roku szkolnym,

- zgodnie z odpowiedziami respondentów, naukę gry w szachy w warszawskich szkołach podstawowych w okresie pandemii prowadzi grupa 159 nauczycieli, w tym 143 nauczycieli przeszkolonych w ramach projektu z metodyki nauczania gry w szachy (blisko 25%),

- na chwilę obecną projektowymi zajęciami szachowymi objętych jest ponad 6 tys. najmłodszych uczniów, tj. blisko 1/3 mniej niż przed samym wybuchem pandemii oraz na porównywalnym poziomie w stosunku do lat 2016-2018.

Dotychczas:

Projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole”, którego warszawska część nosi nazwę „WARS i SAWA grają w szachy” to największe w kraju, systemowo prowadzone edukacyjne przedsięwzięcie szachowe. Objęto nim dotychczas (2013-2021) łącznie 149 stołecznych szkół podstawowych, tj. 70% wszystkich podstawówek, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa i ponad 600 warszawskich nauczycieli. W projektowych zajęciach szachowych uczestniczy każdego roku coraz więcej najmłodszych uczniów, tuż przed pandemią to ponad 8,5 tys. uczniów z klas I-III. Na chwilę obecną ponad 6 tys. dzieci gra w szachy, ale wierzymy mocno, że w najbliższym roku szkolnym znów jeszcze więcej warszawskich uczniów będzie zgłębiać tajniki królewskiej gry podczas szkolnych zajęć szachowych.

Wszystkim zaangażowanym dyrektorom, nauczycielom oraz uczniom i ich rodzicom składamy serdeczne podziekowania za zaangażowanie i życzymy dalszych sukcesów. 

Cieszy fakt, że ok. 80% szkół podstawowych (169/214) zamierza organizować zajęcia szachowe w przyszłości. Spośród szkół z projektu „WARS i SAWA grają w szachy” blisko 90% (129/149) planuje je kontynuować.
Szczegółowy raport nt. organizacji zajęć szachowych w warszawskich szkołach podstawowych w trudnym czasie pandemii dostępny jest w poniższych plikach do pobrania.

Uczniów ze szkół uczestniczących w dwóch stołecznych projektach „WARS i SAWA grają w szachy” oraz „WawaCraft” zachęcamy również do udziału w konkursie „Najciekawsza mapa edukacyjna WawaCraft”. Jednym z obszarów tematycznych jest stworzenie własnej mapy edukacyjnej dotyczącej szachów. Na zgłoszenia czekamy do 11 czerwca br.

Pliki do pobrania: