Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

WARS i SAWA też grają w szachy

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 20 lipca, 2021 - 10:31
zaktualizowany: wtorek, 20 lipca, 2021 - 10:31
20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów, królewskiej gry, w którą można grać już od najmłodszych lat. Warszawa stworzyła do tego dobre warunki, uruchamiając dziewięć lat temu największy w Polsce i rozpoznawalny w świecie program nauki gry w szachy dla dzieci z klas I-III.


Szachy znacznie poprawiają koncentrację, zwiększają wytrwałość i cierpliwość dzieci, pozwalają rozwinąć intuicję i pamięć, a przede wszystkim umiejętności podejmowania decyzji i analitycznego myślenia. Dlatego warto je upowszechniać i wykorzystywać w procesie edukacji.

W Warszawie dzięki projektowi „WARS i SAWA grają w szachy” robimy to systemowo już od 2012 r. To największe edukacyjne przedsięwzięcie szachowe w kraju, którym objęto 70 proc. naszych podstawówek i ponad 600 nauczycieli i nauczycielek – Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. 

Projekt jest realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym i stanowi część ogólnopolskiego programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Miasto zapewnia finansowanie, a PZSzach m.in. niezbędne wyposażenie.

Dzieci z wytypowanej klasy (pierwszej lub drugiej) szkoły podstawowej uczą się gry w szachy przez dwa lata, przez jedną godzinę tygodniowo. Zajęcia prowadzą specjalnie przeszkoleni nauczyciele, którzy mogą korzystać z tematycznej platformy internetowej i konsultować się z koordynatorem merytorycznym. Mogą ponadto uczestniczyć w tematycznych kursach doskonalących, w latach 2020-2021 np. w zakresie prowadzenia zdalnej edukacji szachowej.

Pomimo trudności związanych z pandemią, projekt ciągle się rozwija. W projektowych zajęciach szachowych uczestniczy każdego roku coraz więcej najmłodszych uczniów i uczennic, tuż przed pandemią to ponad 8,5 tys. dzieci z klas I-III. Również w trudnym roku szkolnym 2020/2021 trwałość projektu została zachowana i grę w szachy kontynuowało blisko 90 warszawskich podstawówek, z udziałem ponad 6 tys. dzieci. Najzdolniejsi z nich mogą rozwijać swój talent pod okiem profesjonalistów z Polskiego Związku Szachowego.

Ponadto, jesienią 2020 roku kolejna blisko 60-osobowa grupa warszawskich nauczycieli i nauczycielek została przeszkolona z metodyki nauczania gry w szachy. Będą uczyli gry w szachy kilkuletnich adeptów tej dyscypliny, a przy okazji tego, co jej towarzyszy - kultury, poszanowania rywala, cierpliwości, umiejętności koncentracji i planowania, przewidywania następstw swoich posunięć. A to wszystko przydatne jest nie tylko podczas gry w szachy, ale i w życiu.

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Akademii Leona Koźmińskiego wśród szkół z pilotażu jednoznacznie potwierdziły walory edukacyjne królewskiej gry - rozwój poznawczy uczniów w stołecznych „klasach szachowych” był szybszy – uczniowie m.in. lepiej dodawali i odejmowali, szybciej reagowali na humor w zadaniu.

Ponadto:

  • w stolicy gra w szachy jest także elementem terapii dla uczniów z różnymi dysfunkcjami w 12 szkołach i placówkach specjalnych (w ramach projektu „Rehabilitacja przez Szachy”).
  • od roku szkolnego 2015/2016 rozgrywki szachowe dla najmłodszych weszły na stałe do programu Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.
  • wiosną 2018 roku „królewską grę” włączono w architekturę przestrzenną stolicy, uruchamiając zakątek szachowy na warszawskim bulwarze im. Jana Karskiego nad Wisłą (Jan Karski był zapalonym szachistą).
  • za swoje działania i wprowadzenie zajęć szachowych do szkół stolica w 2015 r. otrzymała „Hetmana” i „Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Szachowego”.
  • w czerwcu 2021 r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy m.st. Warszawą a Polskim Związkiem Szachowym w sprawie kontynuacji współpracy przy realizacji projektu „WARS i SAWA grają w szachy”,

Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez zwyciężczynię stołecznego konkursu „Najciekawsza mapa edukacyjna WawaCraft” w kategorii SzachoWawaCraft: https://fb.watch/v/1SwvVxrTn/