Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Szkoła otwarta na POMYSŁY - kreatywne warsztaty budowania "pomysłu na szkołę", gra terenowa

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: środa, 17 maja, 2017 - 14:56
zaktualizowany: środa, 17 maja, 2017 - 15:01
WCIES, 21 czerwca 2017 r., godz. 10.00 – 14.00

Zapraszamy nauczycieli wraz z uczniami do udziału w wydarzeniu promującym program Szkoła z pomysłem.
Wspólne spotkanie chcemy wykorzystać na refleksję wokół innowacyjnych działań i ich wartości dla szkoły; chcemy pokazać dobre praktyki warszawskich szkół z honorowym Wyróżnieniem oraz zachęcić innych do poszukiwania inspirujących „pomysłów na szkołę"; chcemy pobudzić kreatywność i zainspirować uczniów i nauczycieli do działań we własnym środowisku szkolnym i w niesztampowy sposób (gry) przedstawić instytucję szkoły
i proces uczenia się.


U progu lata chcielibyśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych do ... szkoły.
Nasze spotkanie przyjmie formułę gry terenowej – Szkoła otwarta na POMYSŁY, której planszą staną się wnętrza siedziby WCIES. Budynek zostanie zaaranżowany tak, aby przypominał szkołę, z charakterystycznymi dla niej salami lekcyjnymi i korytarzami szkolnymi, planem zajęć. Powołamy w nim do życia „tymczasową" szkołę, w której rozegramy grę. Struktura gry zostanie oparta na systemie „zajęć lekcyjnych" i „przerw" wyznaczanych za pomocą dzwonka szkolnego.


„Zajęcia lekcyjne" to szereg zadań i zabaw poukrywanych w poszczególnych salach, przekazywanych przez animatorów – „nauczycieli". Każde z nich w twórczy sposób będzie nawiązywać do jednej z pięciu kategorii, wg. których ocenione są wnioski programu Szkoła z pomysłem, czyli:
• Szkoła z pomysłem na uczenie się;
• Szkoła z pomysłem na kulturę;
• Szkoła z pomysłem na aktywność społeczną;
• Szkoła z pomysłem na wspieranie uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych;
• Szkoła z pomysłem na ..... (przestrzeń);


W czasie „przerw" między zadaniami w „salach lekcyjnych" uczestnicy będę realizować dodatkową misję, a zaproponowane tu działania będą niezbędne do realizacji zadania końcowego.
Na „zajęcia lekcyjne" przewidziane jest 15 minut, na „przerwę" - 10 minut.
Cykl „lekcji i przerw" powtarza się, aż wszystkie grupy zrealizują wszystkiej zadania oraz misję dodatkową. Forma opisanej struktury z jednej strony nawiązuje bezpośrednio do codziennego funkcjonowania uczniów w szkole. Z drugiej strony ściśle wyznaczony i ograniczony czas realizacji zadań zdynamizuję grę oraz wzbudzi w uczestnikach emocje.


Gra nie jest oparta na rywalizacji. Wygrywa każda grupa, które ukończy grę. Każda grupa otrzyma, poza zdjęciem Instax, pamiątkowy dyplom. Na wszystkich czekać też będzie drobny poczęstunek.


Udział w grze to świetna okazja do poznania idei Honorowego Wyróżnienia Prezydenta m.st. W-wy „Szkoła z pomysłem", jego obszarów tematycznych i najciekawszych doświadczeń innych warszawskich szkół. Poprzez udział w grze uczestnicy – zarówno nauczyciele jak i uczniowie – będą mogli kreatywnie i z pomysłem rozpocząć wakacje, a przy okazji zebrać nowe pomysły na działania w kolejnym roku szkolnym.


Do udziału w grze – Szkoła otwarta na POMYSŁY – zapraszamy nauczycieli z uczniami ze szkół wszystkich typów i poziomów nauczania. Grupa uczniów może liczyć od 3 do 10 osób.

By uczestniczyć w wydarzeniu należy zarejestrować się w elektronicznym systemie rejestracji https://kursy.wcies.edu.pl/pl/a/Promocja-Szkoly-z-pomyslem-gra-miejska (link aktywny od
29 maja 2017 r.)
Rejestruje się nauczyciel, a w stosownej rubryce podaje informacje o uczniach

Serdecznie zapraszamy i życzymy dobrej zabawy