Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Wycieczka do Rzymu uczniów z Instytutu Głuchoniemych

opublikowany: poniedziałek, 11 marca, 2019 - 09:04
zaktualizowany: poniedziałek, 11 marca, 2019 - 09:04
Pięćdziesiąt osób, uczniowie z Instytutu Głuchoniemych wraz z opiekunami - odbyło w lutym br. niezapomnianą podróż do Rzymu.

Podróż była szybka i wygodna – w obie strony lecieliśmy samolotem linii Alitalia. Wszystkie dni pobytu były maksymalnie wypełnione zwiedzaniem. Z hotelu wychodziliśmy po godzinie siódmej rano, a wracaliśmy wieczorem, po dwudziestej. W końcu byliśmy na terytorium dwóch państw: Włoch i Watykanu. Trudno nam napisać, ile wspaniałych rzeczy widzieliśmy i jak wiele się dowiedzieliśmy od przewodnika, więc będzie krótko.

Pierwszy dzień (poniedziałek) – Zamek Anioła i okolice, Rzym nocą.

Drugi dzień (wtorek) - Bazylika Świętego Piotra, msza przy grobie Jana Pawła II, Ogrody i Muzea Watykańskie.

Trzeci dzień (środa) - audiencja u papieża Franciszka, spacer od placu Św. Piotra przez Most Aniołów do Panteonu, i dalej do dzielnicy żydowskiej i „ust prawdy”. Po drodze mijaliśmy wspaniałe rzymskie uliczki, place i fontanny.

Czwarty dzień (czwartek) - wjazd na kopułę w Bazylice św. Piotra, spacer do placu Campo de Fiori, słynnej Fontanny di Trevi i schodów Hiszpańskich.

Piąty dzień (piątek) - kościół na Loretanie, Koloseum, Forum Romanum, liczne cokoły i pomniki (m.in. słynnej wilczycy, Cezara, pomnik Ołtarz Ojczyzny).

Codziennie był obiad na mieście w restauracjach, a w hotelu obiadokolacje; zawsze typowa, włoska kuchnia - makarony (pasty), pizze, ser mozzarella, a także pyszne włoskie słodkości - lody i tiramisu.

Szósty dzień (sobota) - powrót do domu, więc i jedzenie inne – McDonalds na lotnisku (sic!).

To był niezapomniany tydzień. Wróciliśmy pełni wrażeń i wspomnień. Część kosztów została opłacona z funduszy wypracowanych przez Instytut, dzięki czemu dla żadnego ucznia nie było przeszkody finansowej, by uczestniczyć w wyjeździe. Z naszej serdeczne podziękowania za tak wspaniały prezent.

Relację z wycieczki i zdjęcia przygotowały uczennice - Kamila Krajewska i Klaudia Kabrzyńska, pod opieką Agnieszki Bednarskiej