Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Warsztaty gastronomiczne w Instytucie Głuchoniemych z Mistrzem Kurtem Schellerem

opublikowany: środa, 20 marca, 2019 - 09:30
zaktualizowany: wtorek, 16 kwietnia, 2019 - 13:18
14 marca 2019 r. Kurt Scheller, szwajcarski szef kuchni, krytyk kulinarny i juror wielu konkursów gastronomicznych, był gościem w Instytucie Głuchoniemych jako prowadzący warsztaty gastronomiczne z uczniami technikum.

Do pracowni nasz znakomity gość wkroczył z serdecznym uśmiechem i imponującym zestawem noży. Nie było bariery komunikacyjnej. W naszych kontaktach język migowy mieszał się z językiem polskim (mową dźwiękową) i naturalnymi gestami. Niemniej, warsztaty nie były zabawą w gotowanie. Pod okiem Mistrza kroiliśmy warzywa, uczyliśmy się obierania ziemniaków na różne sposoby, przygotowaliśmy owoce do deseru i filetowaliśmy ryby. Gotowaliśmy, piekliśmy i przygotowywaliśmy dekoracje. Wszystko w szybkim tempie, jak w prawdziwej restauracji. Razem udało nam się przygotować: zupę minestrone, makaron tagiatelle z parmezanem oraz pieczonego pstrąga w sosie cytrynowym z kaparami i oliwkami. Na deser Kurt Scheller zaserwował mus czekoladowy podany na biszkoptach z wyfiletowanym grejfrutem.

Warsztaty były dla wszystkich uczestników niesamowitym przeżyciem i okazją do zdobycia nowych doświadczeń kulinarnych na światowym poziomie. Uczniów wspierały nauczycielki - panie Aneta Wziątek i Joanna Dopierała, organizatorki warsztatów. Obecni podczas warsztatów degustatorzy ocenili wysoko walory smakowe przygotowanych potraw. Pan Artur Werbel z naszej szkolnej telewizji TVIG przygotował z tego wydarzenia krótką filmową relację, do obejrzenia na kanale You Tube, pod wskazanym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=r5b5kcr7q-s&feature=youtu.be

Informację przygotowały: Justyna Szot, Joanna Dopierała, Aneta Wziątek.