Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Międzynarodowy projekt o ucieczkach nastolatków

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 22 października, 2020 - 15:28
zaktualizowany: środa, 28 października, 2020 - 08:30
Międzynarodowy projekt o ucieczkach nastolatków
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych na zlecenie Komisji Europejskiej bierze udział w międzynarodowym projekcie „RADAR – Running Away: Drivers, Awareness, Responses” (Nastoletnie ucieczki – przyczyny, zapobieganie, odpowiedzi). W listopadzie ruszamy z kampanią informacyjną na temat tego problemu. Kampania realizowana jest w tym samym czasie w Portugalii, Holandii, Belgii i Grecji. Chcielibyśmy Państwa zaprosić do udziału w tym przedsięwzięciu, abyśmy wspólnie mogli nagłośnić problem ucieczek nastolatków.

Ucieczki nastolatków

W całej Europie aż 60% wszystkich zaginionych osób poniżej 18 roku życia to nastolatki uciekające z domów, od rodziców, czy z placówek opiekuńczych i wychowawczych. Polska policja w ubiegłym roku odnotowała 2 000 ucieczek w grupie wiekowej 14-17 lat, natomiast wiele zdarzeń nie jest w ogóle zgłaszanych, a w przypadku wielokrotnych ucieczek te kolejne nie są w ogóle uwzględniane w statystykach. „Uciekinierzy” często błąkają się po ulicach, trafiają do rejestrów osób zaginionych, są narażeni na liczne niebezpieczeństwa, nie widzą gdzie szukać pomocy. Wielu z nich trafia w nieodpowiednie towarzystwo, pada ofiarą przestępstw, w tym także takich o charakterze seksualnym, wielu ma kontakt z narkotykami i alkoholem. Rodzice i nauczyciele nie wiedzą jak reagować, wokół tematu pojawia się wiele niedomówień i niezrozumienia. Dzieci nie potrafią rozmawiać o tym, co dzieje się w ich domach, a rodzice nie wiedzą, w jaki sposób porozumieć się z dorastającym nastolatkiem. Coraz częściej ucieczki mają też charakter międzynarodowy.

Od czego uciekają? O czym jest kampania?

Dlatego w naszej kampanii mówimy: „To czas, aby usłyszeć uciekinierów”. Często ucieczka to nie wybryk, czy szukanie przygód, lecz odcięcie się od dramatycznej sytuacji w domu – przemocy rodziców, biedy i wykluczenia. A może jest to ucieczka przed dręczeniem ze strony rówieśników, może to problemy związane z dojrzewaniem, może jeszcze inny życiowy problem? Bardzo często nie wiemy, bo nie słuchamy. Dlatego chcemy to zmienić i zaapelować: „USŁYSZ, ZMIEŃ NASTAWIENIE, CHROŃ”. Bardzo wiele zależy od zmiany nastawienia dorosłych, jeżeli usłyszą nastolatka i będą potrafili z nim rozmawiać, mogą pomóc. Zależy nam, aby przekaz trafił do jak największej grupy odbiorców. Dlatego też chcielibyśmy Państwa zachęcić do włączenia się w kampanię poprzez publikację naszych banerów, grafik i informacji na Państwa swoich stronach internetowych, w mediach społecznościowych.

Jak Fundacja ITAKA może pomóc?

Od wielu lat zajmujemy się tematem nastoletnich ucieczek. Prowadzimy europejski Telefon ws. Zaginionego Dziecka i Nastolatka 116 000. Pod tym numerem telefonu udzielamy wszelkich niezbędnych informacji na temat tego, co zrobić gdy nastolatek ucieknie z domu. Udzielamy porad zarówno rodzicom, nauczycielom, jak i młodym ludziom. Prowadzimy również profilaktyczny program „Nie uciekaj” – do którego kierujemy w ramach naszych tegorocznych działań kampanijnych. Strona internetowa nieuciekaj.pl ma różne odsłony – można na niej znaleźć przydatne informacje, materiały edukacyjne dla rodziców, opiekunów i nastolatków.

O projekcie RADAR

Projekt realizowany jest przez konsorcjum organizacji pozarządowych pod kierownictwem Missing Children Europe we współpracy z Uniwersytetem w Liège oraz organizacje pozarządowe z 4 krajów: Belgii, Holandii, Grecji i Portugalii. Wyjątkowe jest w nim to, że w działaniach biorą udział młodzi ludzi z całej Europy, którzy uciekali z domów. Ich doświadczenia i wiedza ekspercka pomogą w opracowaniu kursów o sposobach wykrywania, zapobiegania i reagowania na ucieczki. Mamy nadzieję, że włączą się Państwo w naszą kampanię. Razem możemy dotrzeć do jeszcze większej grupy nastolatków, rodziców i nauczycieli, aby pomóc im w radzeniu sobie z tym problemem.

Andrzej Jaroszkiewicz
Fundacja ITAKA

Pliki do pobrania: 

ZałącznikWielkość
PDF icon ucieczki-nastolatkow-radar.pdf98.13 KB