Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

30 lat wolności - zapraszamy na konferencję dla nauczycieli!

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: środa, 11 września, 2019 - 10:18
zaktualizowany: wtorek, 1 października, 2019 - 10:41
Konferencja dla nauczycieli „30 lat wolności”
Bezpłatna konferencja pt. „30 lat wolności” skierowana jest do nauczycieli historii i społeczeństwa, wiedzy o społeczeństwie, ekonomii w praktyce, podstaw przedsiębiorczości i przedmiotów pokrewnych.

Konferencja odbędzie się 27 września 2019 r. (piątek) w godzinach 10:00-16:00 w auli VII (3. piętro) w budynku głównym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (al. Niepodległości 162).

Forum Obywatelskiego Rozwoju i Fundacja Santander Bank Polska S.A., wraz z firmami Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o. o. zapraszają nauczycieli przedmiotów ekonomiczno-społecznych i dyrektorów szkół na kolejne spotkanie z wybitnymi postaciami ze świata edukacji, ekonomii i biznesu.

Konferencje, które odbyły się w poprzednich latach: „Innowacyjne metody nauczania ekonomii w szkołach”, „Edukacja ekonomiczna w XXI wieku” oraz „Po co nam ta ekonomia? – czyli jak skutecznie jej uczyć”, „Edukacja ekonomiczna a społeczeństwo obywatelskie”, cieszyły się dużym zainteresowaniem m.in. nauczycieli, dyrektorów szkół i metodyków. Wierzymy, że, już tradycyjnie, nasze wydarzenie pozwoli na spotkanie i dyskusję w szerokim gronie na temat wolności, nie tylko gospodarczej, oraz przemian, które zaszły w Polsce w ostatnich latach.

Konferencja składać się będzie z trzech paneli tematycznych.

  1. Rozpoczniemy od wykładu Leszka Balcerowicza, byłego wicepremiera i ministra finansów, który opowie o swojej roli w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz o tym, jak wyglądał początek transformacji gospodarczej „od kuchni”.
  2. Na pierwszy panel będą składać się wystąpienia partnerów projektu. Najpierw zabierze głos Jakub Przeździecki, koordynator projektów FOR, który przybliży projekt „Komiksy ekonomiczne” i przedstawi nauczycielom szeroki wachlarz bezpłatnych materiałów i możliwości oferowanych przez Fundację FOR. Kolejnymi osobami będą członkinie zarządu Fundacji Santander Bank Polska S.A. Marzena Atkielska i Teresa Notz wraz ze swoim gościem oraz dr Katarzyna Michniewska z firmy Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Prelegenci opiszą swoje projekty edukacyjne oraz opowiedzą o efektach współpracy z nauczycielami i dyrektorami szkół, a także zachęcą do zapoznania się ze swoimi ofertami.
  3. Po przerwie w panelu głos zabiorą kolejne osoby. Pierwszą prelegentką będzie Sylwia Żmijewska-Kwiręg, Dyrektorka Programowa Centrum Edukacji Obywatelskiej, która opowie o przemianach w oświacie oraz o społeczeństwie obywatelskim przed i po rozpoczęciu transformacji. Kolejnym gościem będzie dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska, która podzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi przemian politycznych i społecznych oraz przywoła wspomnienia ze współpracy z najważniejszymi osobami w państwie czasów transformacji. Panel zakończy wystąpienie dr. Mariusza Szeiba, przedsiębiorcy i prezesa zarządu firmy Texet Poland. Pan Szeiba opowie o swoich początkach w biznesie podczas trudnych czasów transformacji gospodarczej. Przedstawi także wyzwania, przed którym musi sprostać każdego dnia jako menedżer.
  4. Zwieńczeniem konferencji będzie panel dyskusyjny pt. „Czego brakuje w edukacji historyczno-społecznej?”. Gośćmi Agaty Stremeckiej, prezes zarządu FOR, będą: Jan Wróbel, nauczyciel, dziennikarz i felietonista oraz prof. Piotr Osęka, historyk, wykładowca Polskiej Akademii Nauk. Paneliści wspólnie zastanowią się nad tym, czego brakuje w edukacji historyczno-społecznej w polskich szkołach oraz zaprezentują swoje propozycje rozwiązania tego problemu. Po raz pierwszy zostanie także zaprezentowane szerokiemu gronu nauczycieli wirtualne Muzeum 1989.

Zgłoszenia na konferencję będą przyjmowane do 25 września 2019 r. Formularz rejestracyjny dostępny jest na dole strony (pod tabelką z planem konferencji): https://for.org.pl/pl/projekty/komiksy-ekonomiczne/konferencje-dla-nauczycieli/konferencja-dla-nauczycieli-30-lat-wolnosci-2019-r

Każdy uczestnik otrzyma bezpłatnie egzemplarz „Komiksów ekonomicznych” z możliwością zamówienia zestawu dla całej klasy z bezpłatną dostawą do szkoły oraz zestawy podarunkowe od partnerów: Fundacji Santander Bank Polska S.A., firmy Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i firmy Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o. o.

Leszek Balcerowicz przygotował dla każdego uczestnika konferencji egzemplarz najnowszej książki pt. „Lech. Leszek. Wygrać wolność”, czyli wywiadu-rzeki Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z Lechem Wałęsą i Leszkiem Balcerowiczem. Uczestnicy otrzymają również zaświadczenie o udziale w konferencji.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji Narodowej.

Więcej informacji o konferencji udziela Jakub Przeździecki, Koordynator Projektów
(e-mail: 
jakub.przezdziecki@for.org.pl, tel. 667 290 555).

PLAN KONFERENCJI:

09:00   rejestracja

10:00   powitanie, rektor SGH Marek Rocki

10:15   powitanie i wykład Leszka Balcerowicza

11:20   przerwa kawowa

11:40   O komiksach, ekonomii, ekologii (i transformacji) - Jakub Przeździecki, Marzena Atkielska, Teresa Notz (Fundacja Santander Bank Polska S.A.) wraz gościem, Katarzyna Michniewska (Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.)

13:00   przerwa kawowa

13:15   panel wykładowy - Ku zachodowi

  • Sylwia Żmijewska-Kwiręg (Centrum Edukacji Obywatelskiej)
  • Katarzyna Kolenda-Zaleska (dziennikarka)
  • Mariusz Szeib (przedsiębiorca)

14:30   przerwa obiadowa

15:15   panel dyskusyjny - Czego brakuje w edukacji historyczno-społecznej? - Agata Stremecka (prowadzenie), Jan Wróbel, Piotr Osęka

16:00   zakończenie

Czas trwania wydarzenia: 
2019-09-27 Od 09:00 do 16:00