Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Konkurs plastyczny Żonkile pamięci | 3 edycja

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 8 lutego, 2021 - 10:36
zaktualizowany: poniedziałek, 19 kwietnia, 2021 - 11:23
Konkurs plastyczny Żonkile pamięci | 3 edycja
Zapraszamy uczniów warszawskich szkół w wieku od 6 do 19 lat do udziału w konkursie plastycznym „Żonkile pamięci" zorganizowanym przez Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki” i pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W rocznicę powstania w getcie warszawskim pragniemy przywołać pamięć o heroizmie bohaterów tamtych dni. Proponowany przez nas konkurs jest okazją do przypomnienia tragicznych wydarzeń wiosny 1943 roku i próbą wyrażenia naszego współczucia, szacunku i hołdu.

Żonkil jest motywem przewodnim konkursu. Zachęcamy do plastycznych przygód z formą i kolorem, do artystycznych interpretacji zaproponowanego motywu, ale także do obszerniejszych wypowiedzi artystycznych, związanych z tematyką konkursu z uwzględnieniem motywu żonkila. Praca plastyczna może być propozycją na plakat, ilustracją, projektem muralu, kompozycją zmierzającą w kierunku abstrakcji.

Organizatorem konkursu jest Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki”, które mieści się przy ulicy Nowolipki 9B w obszarze dawnego getta warszawskiego.  Konkurs jest objęty honorowym patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło zbrojne powstanie. Było dla Niemców zaskoczeniem, ale z góry jego losy były przesądzone. 16 maja 1943 roku Jurgen Stroop - SS-Gruppenführer, odpowiedzialny między innymi za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim, napisał w raporcie: Żydowska dzielnica w Warszawie przestała istnieć.

Symbolem obchodów rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim stał się żonkil – żółty kwiat, którego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w kolejne rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Kwiaty te stały się dla nas, współczesnych, symbolem pamięci, szacunku i nadziei.


Termin przesłania prac: 15 kwietnia 2021 r. 

Szczegółowe informacje o konkursie na stroniehttps://nowolipki.edu.pl/zonkile-pamieci-2021/

Pliki do pobrania: 

ZałącznikWielkość
PDF icon Regulamin konkursu200.33 KB
Microsoft Office document icon Karta zgłoszenia pracy 58 KB
Microsoft Office document icon Karta uczestnika konkursu 106 KB