Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Teatralna EduAkcja Warszawy - 23 - 24 czerwca

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 19 czerwca, 2020 - 10:48
zaktualizowany: środa, 24 czerwca, 2020 - 10:29
Teatralna EduAkcja Warszawy
Kolejna odsłona EduAkcji odbędzie się 23-24 czerwca 2020 r. Warszawski Program Edukacji Kulturalnej przygotował ją wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Wydarzenie jest skierowane do pedagogów teatru oraz instruktorów dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych. Webinarium, warsztaty oraz spacer audialny staną się okazją do podsumowania czasu pracy zdalnej. Wspólnie zastanowimy się, jak pandemia wpłynęła na młodych uczestników działań, na prowadzących i na same działania oraz jakie przyjąć strategie wobec niej w dalszej pracy z grupą.

Wydarzenie odbędzie się online i będzie bezpłatne.

Zapisy na warsztaty (do 20.06 do godz. 12:00):  https://docs.google.com/forms/d/16YZpBQRMF4ILeKxQ-OFl9rDl5P7WGZ4GgyQfb1N0U8k/edit

PROGRAM:

23 czerwca

17:00-18:15 webinarium „Młodzi, pandemia i… teatr?”

24 czerwca

10:00-12:30 warsztaty

12.45-13.15 spacer audialny

 

23 czerwca, godz. 17:00-18:00

WEBINARIUM „MŁODZI, PANDEMIA I… TEATR?”

Podczas webinarium specjaliści podzielą się swoimi obserwacjami dotyczącymi tego, w jaki sposób dzieci i młodzież doświadczają pandemii, oraz zastanowią się, zastanowią się, jaką rolę może odegrać teatr w pracy z tym tematem.

Rozmawiają:

Maria Reimann – antropolożka kultury i tłumaczka. Współpracuje z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współzałożycielka Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW.
Jarosław Szulski – pisarz, były nauczyciel i wychowawca w gimnazjum i liceum im. Reytana w Warszawie, twórca programów rozwojowych dla młodzieży
Justyna Sobczyk – reżyserka, pedagożka teatru, twórczyni Teatru 21, związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
Prowadzenie: Justyna Czarnota, Dział Pedagogiki Teatru, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej: https://www.facebook.com/Warszawski.Program.Edukacji.Kulturalnej/

24 czerwca, godz. 10:00-12:30

WARSZTATY

Podczas EduAkcji zapraszamy na warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli przyjrzeć się doświadczeniom onlinowej pracy w czasie pandemii. Każdy uczestnik może wziąć udział w jednym warsztacie. Decyduje kolejność zapisów, ale pierwszeństwo mają osoby zatrudnione w warszawskich szkołach, instytucjach kultury i ngo.

Zapisy odbywają się za pomocą formularza: https://docs.google.com/forms/d/16YZpBQRMF4ILeKxQ-OFl9rDl5P7WGZ4GgyQfb1N0U8k/edit

Zapisy przyjmujemy do dnia 20 czerwca do godziny 12:00, 22 czerwca skontaktujemy się w celu potwierdzenia rejestracji.

Warsztaty odbędą się online. Link wraz z instrukcją logowania uczestnicy otrzymają mailowo po zakończonej rekrutacji.

Warsztat 1

Nowa rzeczywistość?

Prowadzenie: Anna Zalewska-Uberman

Podczas warsztatu zastanowimy się z uczestnikami, czym jest dla nich „nowa rzeczywistość”. Stworzymy wizualno-werbalne mapy świata, w którym od trzech miesięcy funkcjonują instruktorzy teatralni. Uczestnicy spróbują nazwać i wyodrębnić istotne strefy nowej rzeczywistości i zobaczyć je w sieci wzajemnych powiązań. Warsztat z jednej strony stworzy możliwość autorefleksji, a z drugiej pozwoli uczestnikom na wymianę poglądów i doświadczeń.

Anna Zalewska-Uberman – pedagożka teatru, autorka scenariuszy zajęć teatralnych dla nauczycieli, teatrolożka i tutorka. Od dziesięciu lat prowadzi Dział Edukacji  w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni i jest członkinią Komisji Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu o Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.  Współpracuje z Instytutem Teatralnym w Warszawie oraz Fundacją Theatrum Gedanense i Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.   

Warsztat 2

Teatr po obu stronach monitora

Prowadzenie: dr Elżbieta Lewandowicz

Czy monitory pozwalają „przewodzić” bliskość i emocje, jakie towarzyszą teatralnemu działaniu? Czy jesteśmy w stanie zbudować teatralną wspólnotę online? Podczas warsztatu przyjrzymy się naszym zwycięstwom i katastrofom, oswoimy emocje towarzyszące pracy instruktora w czasach pandemii oraz stworzymy wspólnie mały, praktyczny narzędziownik do dalszej pracy z grupami.

dr Elżbieta Lewandowicz – absolwentka UMK w Toruniu oraz Szkoły Profesjonalnego Coachingu w IPRI w Krakowie. Przez wiele lat związana jako animatorka kultury ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych Tartak i Domem Muz w Toruniu. Obecnie kierownik Działu Edukacji w Centrum Kultury Dwór Artusa, w którym prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci i dorosłych. Trenerka rozwoju osobistego i coach, członkini Klubu Izby Coachingowej regularnie uczestnicząca w superwizjach i szkoleniach w ramach IC.

Warsztat 3

Gdzie jestem, gdzie chcę być i jak się tam znaleźć?

Prowadzenie: Ola Chodasz

Razem przejdziemy proces przyglądania się sobie samym: swoim potrzebom, emocjom i potencjałom i temu, jak objawiają się w okresie pandemii w pracy z grupami. Będziemy pracować z wykorzystaniem własnych ciał a naszą garderobą i rekwizytornią stanie się najbliższe otoczenie. Sięgniemy po metodę Teatru Obrazu Augusto Boala w wersji online.

Ola Chodasz – trenerka, superwizorka dramy, facylitatorka. Inicjuje i realizuje angażujące spotkania, warsztaty i anty-konferencje dla młodzieży, studentów i dorosłych(także online). Obecnie prowadzi m.in. Engagement Course, Trening Dramy oraz Kurs Dobrostanu i Skuteczności Społecznej.

Warsztat 4

OFF/ON Teatr – czyli o tym co robimy, jak to robimy i… czy robimy?

Prowadzenie: Jarek Rebeliński

Teatr jest zasobem, który powoduje zmianę i daje do niej energię. Wypełnia lukę w codzienności obowiązków szkolnych, stając często pomostem między ja-my. A jak teatr może odpowiadać na ograniczenia? Czego o sobie i o świecie dowiedzieliśmy się w onlinowej pracy z grupami? Podczas spotkania przyjrzymy się sobie i uczestnikom naszych zajęć – naszym potrzebom, oczekiwaniom i nadziejom na przyszłość.

Jarek Rebeliński – trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. W 2018 rozpoczął współpracę z Polskim Teatrem Playback 3.0 łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia teatralne z młodzieżą, arteterapeutyczne dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz zaburzonymi psychicznie. Tworzy teatr ze społecznością lokalną (dzielnica Orunia oraz Rudniki w Gdańsku). Wykładowca w uczelniach wyższych (GWSH, Atenum). Obecnie prowadzi działania w YouArt.

Warsztat 5

Pan(dynamiczny) teatr

Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

W czasie warsztatu przyjrzymy się, jak wyglądają nasze spotkania i praca z dziećmi i młodzieżą w czasie pandemii. Jak ten czas wpłynął na nasze relacje? Jakie tematy otworzył, a które zamknął? Po jakie narzędzia sięgnęliśmy? Spróbujemy się zastanowić, jaką wiedzę o nas samych jako prowadzących przyniósł ten czas i zdecydować, jakie zmiany chcemy wprowadzić. Stworzymy „Pandynamika” – urządzenie do pomiaru czasu i analizy strategii działania oraz „Dzienniki czasu pandemii”, które pozwolą nam uchwycić emocje, tematy i zmiany rzeczywistości.

Agnieszka Zientarska – polonistka, filozofka, teatrolożka i filmoznawczyni. Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego. Stypendystka Uniwersytetu w Poczdamie i National Kaohsiung Normal University na Tajwanie. Nauczycielka dyplomowana w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu, Szkole Podstawowej "TAK" oraz Uniwersytecie Opolskim. Współpracuje z Teatrem Lalki i Aktora w Opolu oraz z Teatrem Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu w ramach projektu "Twórczo z teatrem". W Radiu Opole prowadzi "Rewiry kultury" oraz "Wszystko o literaturze".

24.06 godz. 12:45-13:15

SPACER AUDIALNY: PRZYSZŁOŚĆ (NIE) DO ZAPLANOWANIA? | SPACER AUDIALNY

Podsumowaniem teatralnej EduAkcji będzie 30-minutowy spacer audialny.

Zmiany planów, zwroty akcji, wielkie i małe plany. Podarujmy sobie czas na pobycie w towarzystwie przyszłości. Jak reaguje na nią nasze ciało, a jakie scenariusze podpowiada głowa? Co się wydarzy, kiedy spróbujemy wspólnie pobyć i oswoić się z niepewnością? Załóżcie słuchawki i wyruszcie z nami na spacer. Powołajmy wspólnie tę nową sytuację!

prowadzenie: Justyna Sobczyk, Sebastian Świąder

Justyna Sobczyk – twórczyni warszawskiego Teatru 21, pedagożka teatru i reżyserka. Ukończyła pedagogikę na UMK w Toruniu, wiedzę o teatrze na AT w Warszawie oraz wydział pedagogiki teatru na Universität der Künste w Berlinie. Absolwentka programów Szkoły Liderów. Obecnie współprowadzi z Justyną Wielgus, Justyną Lipko Konieczną i Teatrem 21 nową społeczną instytucję kultury pod szyldem Centrum Sztuki Włączającej (CSzW) dedykowaną sztuce i edukacji angażującej artystów z niepełnosprawnościami.
Sebastian Świąder – Pedagog teatru, animator kultury, muzyk i performer. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjalizacji Animacja Kultury. Członek Zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, z którym inicjuje i współtworzy wiele projektów pedagogiczno-teatralnych w instytucjach kultury i teatrach (m.in. we współpracy z Instytutem Teatralnym, TR Warszawa, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem BAJ w Warszawie).

Informacje techniczne: spacer odbędzie się on line i przeznaczony jest dla osób, które wcześniej wezmą udział w warsztatach. Zachęcamy do połączenia z nami za pomocą urządzeń mobilnych, by móc swobodnie przemieścić się w trakcie spaceru (uwzględniając w to wyjście na zewnątrz). Nie jest to jednak niezbędne, spacer może równie dobrze odbyć się w pomieszczeniu lub na wygodnym fotelu.